Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Dělostřelci předvedli, jak ovládají Musado

Dělostřelci předvedli, jak ovládají Musado

14.8.2012 • Vojáci z 13. dělostřelecké brigády v Jincích nezahálí ani v době dovolených. Těžkou techniku vyměnili za nože a tyče a ukázali, jak zdatní jsou v bojovém sportu Musado.

"Musado je zavedeno v armádě jako jednoznačně funkční systém, který připravuje vojáky na to, aby se dokázali ubránit v jakýchkoliv podmínkách, v jakékoli ústroji a hlavně v každé situaci. Mohou ho použít k vlastní obraně a nebo při plnění úkolu,“ prozradil instruktor 1. stupně Musado svobodník Pavel Jiráň.

V předkladu „Musado“ znamená „cesta válečníka“

Toto bojové umění vychází z tradičních korejských válečných umění a jeho kořeny sahají až k počátku našeho letopočtu. Velmistrem Musado je Herbert Grudzenski z Německa.

„Musado se v naší armádě skládá ze třech stupňů. Ten první by měli absolvovat všichni vojáci a posluchači vojenských škol. Druhý stupeň je určen pro výsadkáře, průzkumníky, vojenskou policii, piloty a také tělovýchovné náčelníky. Třetí stupeň je pak určen pro všechny specialisty, kteří se zabývají kontrolou výcviku sebeobrany,“ dovává Jiráň.

Musado je vojenský bojový systém sebeobrany a boje zblízka, určený výhradně pro výcvik armády, policie a jiných bezpečnostních složek. Výcvikem povinně procházejí všichni vojáci Armády České republiky, do níž byl tento systém zaveden v roce 1993. Musado nemá žádná přesně daná pravidla. Svým širokým spektrem však poskytuje více než 4000 technik a dovedností, které při dobrém zvládnutí umožní bojovníkovi zastavit útok.

„Na první palebné baterii 132. oddílu 13. dělostřelecké brigády cvičíme Musado podle výcvikových směrnic. Intenzivní výcvik trvá jeden týden a na udržení schopností cvičíme pravidelně jednou týdně,“ vysvětluje instruktor.

Musado není sport

Musado se liší od ostatních bojových umění hlavně tím, že nikdy nebude brán jako sport. Jeho účelem je naučit vojáka používat cokoli jako zbraň a rychle ukončit boj. Ten vždy končí smrtí soupeře. „V tomto se prostě sportovat nedá,“ říká instruktor. Dalším rozdílem je hlavně fakt, že Musado je připravené čistě pro ozbrojené složky. Cvičí s batohem, taktickými vestami, s přilbami a se zbraněmi.

Svobodník Pavel Jiráň je instruktorem od roku 1997 a má už za tu dobu s výcvikem bohaté zkušenosti. „Za ty roky sice nespočítám, kolik lidí mi prošlo rukama, nicméně jsem přesvědčený, že Musado dokážu naučit kohokoli. Člověk totiž nepotřebuje žádné speciální schopnosti ani kondici. Musado sice není tak hezké na pohled jako jiné bojové sporty, ale je stoprocentně funkční,“ uzavřel Jiráň.

Průměrné hodnocení (9 hlasů): 3.56, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • 13. DB cvičí Musado pravidelně 13. DB cvičí Musado pravidelně 13. DB cvičí Musado pravidelně
  • Boj se zbraní Boj se zbraní Boj se zbraní
  • Boj z blízka Boj z blízka Boj z blízka
  • Cvičení se zbraní Cvičení se zbraní Cvičení se zbraní
  • Musado se zbraní Musado se zbraní Musado se zbraní
  • Musado Musado Musado
  • Odražení útočníka Odražení útočníka Odražení útočníka
  • Útok nožem Útok nožem Útok nožem
  • vojáci 13.DB pochodují před vlajkovištěm vojáci 13.DB pochodují před vlajkovištěm vojáci 13.DB pochodují před…


Dělostřelci předvedli, jak ovládají Musado
Autor: K.Lang

Autor: Kateřina Lang