Dělostřelci na pražském marathónu vybojovali zlato

Autor: kapitán Michal Abrhám, 13. dělostřelecká brigáda Jince

Nervozita i očekávání, to byly pocity snad většiny běžců na startu největšího a zároveň nejrychlejšího marathónu v České republice - Volkswagen Marathónu Praha.

Ten odstartoval v neděli 13. května na Staroměstském náměstí výstřelem, který přesně v devět hodin vysvobodil devět tisíc běžců z nečinnosti. Mezi přihlášenými jednotlivci nechybělo ani 509 čtyřčlenných štafet. V kategorii záchranných a bezpečnostních složek do boje s dvaačtyřicetikilometrovou tratí vyrazilo i družstvo ze 13. dělostřelecké brigády z Jinec.

Vojáci z brdských hor přišli do Prahy zúročit měsíce tvrdého a soustředěného tréninku a také změřit svoje síly, rychlost a vytrvalost s ostatními borci z České republiky a ze zahraničí. „Konkurence byla obrovská a my jsme do toho dali úplně všechno“, řekl desátník Petr Toušek, který štafetu dělostřelců rozbíhal. „I když jsme v duchu pomýšleli na medailové umístění v rámci naší kategorie, nenapadlo nás, že zvítězíme i v celkovém hodnocení štafet.

Boj totiž probíhal do poslední chvíle. Až závěrečný sprint desátníka Františka Zouhara rozhodl o vítězi. „O to větší radost teď máme,“ dodal po úspěšném závodu Petr Toušek. Úspěch však neslavila jen zlatá štafeta, ale i jednotlivci. Druhé místo v ženách v kategorii záchranných a bezpečnostních složek obsadila rotmistryně Martina Rašková, která marathónskou trať absolvovala úplně poprvé. Osmé místo v mužích ve své kategorii vybojoval další příslušník 13. dělostřelecké brigády - četař František Štefek.

Složení zlaté štafety a čas na marathónské trati 2 hodiny 33 minut a 41 vteřin:

  1.  des. Petr TOUŠEK
  2.  čet. Zdeněk ČERNÝ
  3.  čet. Miroslav VÍTEK
  4.  des. František ZOUHAR