Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Dělostřelci absolvovali v Brdech cvičení „Fresh Air“

Dělostřelci absolvovali v Brdech cvičení „Fresh Air“

18.6.2012 • Třídenní výcvik s ostrou střelbou absolvovali minulý týden v Brdech vojáci 131. dělostřeleckého oddílu.

Cvičení s názvem ,,Fresh Air“ se zaměřil na praktické procvičení všech dělostřeleckých odborností, které mají přímý vliv na včasnost, přesnost a efektivitu poskytované přímé palebné podpory dělostřelectvem ve prospěch úkolových uskupení mechanizovaných brigád a praporů.

Praktický výcvik s bojovou ostrou střelbou byl rozdělen do dvou částí. V té první jednotky veškeré činnosti sladily. Ve druhé, rozhodující, zúročily vše, co do té doby procvičily – čekalo je plnění jednotlivých palebných úkolů na vzdálenost pět a osm kilometrů.

Cvičení se zúčastnily vybrané prvky bojových sestav 1. a 2. palebné baterie, baterie řízení palby a štábu oddílu. Nácvik byl nasměrován k procvičení plnění palebných úkolů jak v podmínkách konvenčního konfliktu, tak i v asymetrických operacích.

„Takový výcvik je ideálním způsobem pro předávání zkušeností ze zahraničních misí, především v oblasti aplikace nejnovějších poznatků při provádění dělostřeleckého průzkumu, vyžadování palby – CFF (Call For Fire) a činnosti dělostřeleckých předsunutých pozorovatelů – FO (Forward Observer),“ uvedl velitel 131. dělostřeleckého oddílu podplukovník Pavel Louda, který cvičení řídil.

I když bylo provedeno „pouze“ dvanáct palebných úkolů, i tak byl ze všech cvičících cítit pocit zadostiučinění, že si mohli ostře vystřelit a na okamžik okusit chuť pravého „kanonýrského chleba“.

Nepochybně takový výcvik napomohl více stmelit jednotky a zařadit příchozí nováčky do vojenského kolektivu. Velitelé baterií kapitáni Dupal a Šebesta a nadporučík Knot se na závěr cvičení shodli, že bez osobního nasazení všech cvičících, přesného plnění povelů a bez sladění činnosti na jednotlivých pracovištích by se výcvik dal jen těžko úspěšně realizovat.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Příprava dělostřeleckých granátů Příprava dělostřeleckých granátů Příprava dělostřeleckých…
  • Doplňování munice Doplňování munice Doplňování munice
  • Houfnice Dana ve vyčkávacím prostoru Houfnice Dana ve vyčkávacím prostoru Houfnice Dana ve vyčkávacím…
  • Přesun z vyčkávacího prostoru do palebného postavení Přesun z vyčkávacího prostoru do palebného postavení Přesun z vyčkávacího prostoru…
  • Houfnice Dana v palebném postavení  Houfnice Dana v palebném postavení Houfnice Dana v palebném…
  • Velitel čety vydává povel k palbě Velitel čety vydává povel k palbě Velitel čety vydává povel k…
  • Výstřel z děla Výstřel z děla Výstřel z děla
  • Výstřel z děla Výstřel z děla Výstřel z děla

Autor: kapitán Michal Abrhám a praporčík Robert Ševčík