Další den ve Vrběticích

Autor: Michal Voska, foto a video: Jan Kouba

Vojáci se zabydlují ve Vrběticích a pochvalují si spolupráci s místními úřady a s policií, které dle nařízení vlády č. 285/2014 pomáhají se střežením vnějšího perimetru. Policejní pyrotechnici odpočítávají dny, kdy bude areál bezpečný pro vstup. Naplní se tak devítidenní lhůta bez neřízených detonací.

Major Jan Kerdík, velitel úkolového uskupení, který má za úkol zajištění vnějšího perimetru, si velice pochvaluje spolupráci s policií. Jak sám říká: „Spolupráci s policií a úřady postupně navazujeme, provádíme návštěvy jednotlivých starostů v obcích, kde působí naši vojáci. Policie ČR zde má štáb již dva měsíce, takže jsou pro nás zdrojem informací a místních znalostí, které potřebujeme při výkonu služby.“

Vnější perimetr muničního areálu ve Vrběticích střeží celkem 198 vojáků ze 7. mechanizované brigády, 73. tankového praporu z Přáslavic a ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Střežení více než dvacetikilometrového perimetru zajišťují vojáci jak z pevných stanovišť, tak mobilními hlídkami. Využívají rovněž i průzkumné a pozorovací systémy vozidel Iveco a Pandur, které mají k dispozici. Mobilní hlídky podporují vozy Land Rover a UAZ.

Armáda převzala střežení muničního areálu od policie, která zde má dvě zásahové jednotky a dvě mobilní hlídky, dohromady přibližně padesát policistů. Ti společně s pyrotechniky využívají kromě běžných vozů i těžkou, obrněnou techniku OKV-P, která vychází z vojenských vozů BRDM sovětské konstrukce. Ta je používána policií k zásahům a podpoře pyrotechniků.

Úkolové uskupení AČR - Vrbětice

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...