Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Cvičné havárie vrtulníku v Kbelích se zúčastnilo osm desítek záchranářů

Cvičné havárie vrtulníku v Kbelích se zúčastnilo osm desítek záchranářů

14.5.2018 • Dvacet cestujících a tři členové posádky. Tolik lidí bylo na palubě vojenského vrtulníku, který odstartoval z mezinárodního letiště Brno-Tuřany a měl namířeno na letiště v Praze – Kbelích. Při tvrdém přistání ale došlo k usmrcení a zranění několika lidí. Naštěstí ve čtvrtek 10. května nešlo o skutečnou tragédii, ale o cvičení integrovaného záchranného systému, kterého se zúčastnilo přibližně osmdesát záchranářů a desítka rozhodčích.

Zásahu se zúčastnilo bezmála 80 záchranářů
Zásahu se zúčastnilo bezmála 80 záchranářů

Vojenský vrtulník byl součástí leteckého dne s letovými ukázkami. Před očima návštěvníků měl provést nízký průlet a následně pokračovat malým okruhem na přistání. Na začátku průletu ale došlo k vysazení hlavního i nouzového hydraulického systému. Posádka se proto pokusila přistát nouzově. Vrtulník ale tvrdě dosedl na travnatou plochu, rotorové listy se zlomily a odletující kusy zabily a zranily několik diváků.

Do cvičení se zapojilo bezmála osm desítek záchranářů. „Smyslem tohoto nácviku bylo vyzkoušet součinnost složek integrovaného záchranného systému a armády. Celou akci jsme připravovali skoro půl roku a předcházelo mu několik jednání se zástupci všech zúčastněných složek. Samozřejmě, že ve skutečnosti nejde nehodu naplánovat. Při reálné nehodě bude mnoho věcí jinak, nebude například znám počet raněných nebo místo zásahu,“ vysvětlil velitel letištní hasicí jednotky kapitán Kamil Zelený.

Figuranty tvořili letištní hasiči

Poznamenal ale, že nejde jen o samotnou záchrannou akci. „Cvičíme také rozdělování lidí, označení raněných a rozvoz do jednotlivých nemocnic. Záměrně jsme jako figuranty, tedy zraněné cestující a diváky, použili letištní hasiče, aby si zkusili nejen práci při zásahu, ale současně aby sledovali zásah svých kolegů z bezprostřední blízkosti,“ dodal kapitán Zelený.

Ihned po havárii dispečer Letištní služby řízení letového provozu signálem „nehoda“ aktivoval zásahové složky a ostatní složky integrovaného záchranného systému. Všichni si rozdělili úkoly podle svých kompetencí. Letištní hasiči začali s likvidací požáru. Po několika minutách jim na pomoc dorazily další desítky hasičů z pražského hasičského sboru, lékaři ze záchranné služby, státní a vojenští policisté.

Komisaři sledovali zásah i rychlost jednotek

Zraněné cestující hasiči vyprošťovali z vrtulníku a na trávě letištní plochy je zdravotníci třídili podle závažnosti zranění. Aby nedošlo k záměně, uvazovali jim cedulku, která označovala druh a závažnost zranění. Na průběh scénáře letecké nehody a spolupráci jednotek integrovaného záchranného systému dohlíželo několik komisařů z řad hasičů, zdravotníků a policistů. Sledovali zásah, rychlost jednotek i koordinaci a souhru všech zasahujících složek.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
  • K zásahu přijela nejdříve jednotka kbelského letiště K zásahu přijela nejdříve jednotka kbelského letiště K zásahu přijela nejdříve…
  • Vyproštění raněných Vyproštění raněných Vyproštění raněných
  • Záchrana posádky vrtulníku Záchrana posádky vrtulníku Záchrana posádky vrtulníku
  • Hasiči odnášejí raněného od místa nehody Hasiči odnášejí raněného od místa nehody Hasiči odnášejí raněného od…
  • Ošetření raněných Ošetření raněných Ošetření raněných
  • Cvičení se zúčastnily všechny složky IZS Cvičení se zúčastnily všechny složky IZS Cvičení se zúčastnily všechny…
  • Zásahu se zúčastnilo bezmála 80 záchranářů Zásahu se zúčastnilo bezmála 80 záchranářů Zásahu se zúčastnilo bezmála 80…
  • Nehoda vrtulníku Mi-17 Nehoda vrtulníku Mi-17 Nehoda vrtulníku Mi-17
  • Cvičení dohlížela desítka rozhodčích Cvičení dohlížela desítka rozhodčích Cvičení dohlížela desítka…
  • Cvičení složek IZS Cvičení složek IZS Cvičení složek IZS

Autor: Kpt. Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24. základny dopravního letectva