Cvičení Training Bridge 2017 bylo ukončeno

Autor: kapitán Daniel Waclawek a kapitán Ladislav Kabát (7. mechanizovaná brigáda)

V pondělí 27. března 2017 byla slavnostním nástupem v Bučovicích ukončena činnost rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017. Profesionální přístup a obětavou službu vojáků ocenil jak zástupce velitele Pozemních sil plukovník Ivo Střecha, tak velitel 7. mechanizované brigády plukovník Pavel Lipka.

„Za posledního půl roku jsem zde v Bučovicích po čtvrté, což znamená to, že se tady usilovně pracuje. Odvedli jste dobrou práci, vojáci. Jsme na vás hrdí,“ řekl nastoupeným vojákům rotního úkolového uskupení zástupce velitele Pozemních sil plukovník Ivo Střecha.

Plukovník Střecha ve svém proslovu poděkoval nejen příslušníkům rotního úkolového uskupení, ale i jednotlivým prvkům štábů brigády a praporu, které se na plánování a zabezpečení celého cvičení podílely. Z jeho pohledu představuje Training Bridge 2017 v podstatě unikátní projekt v dosavadní historii Armády České republiky. Jednalo se o velmi dlouhé cvičení v nelehkých klimatických podmínkách a náročnými kombinovanými přesuny do zahraničí a zpět.

V průběhu celého cvičení se příslušníci úkolového uskupení zdokonalovali v bojových drilech, taktických cvičení na různá témata, nejprve na úrovni družstev a po jejím zvládnutí na úrovni čety. Náplní výcviku byly i střelby z ručních a lafetovaných zbraní a spolupráce s partnerskou litevskou jednotkou, s níž naši vojáci absolvovali například společné střelby či náročné přesuny se zátěží.

Cvičení se konalo od 10. ledna do 20. března 2017 v Litvě jako součást plánované výcvikové aktivity zemí V4 a pobaltských států. Česká republika tuto společnou výcvikovou aktivitu zahájila právě vysláním rotního úkolového uskupení na bázi 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice. Pod velením kapitána Miroslava Maixnera se jej zúčastnilo 112 osob s více jak 30 kusy vojenské techniky, především lehkými obrněnými vozidly Iveco a nákladními automobily Tatra.