Cvičení Saber Junction II: Návštěva armádních představitelů

Autor: Vladimír Marek

Ve čtvrtek 21. listopadu navštívili mezinárodní cvičení Saber Junction , které se koná ve Společném mezinárodním výcvikovém centru Ozbrojených sil USA v německém Hohenfelsu představitelé armád České republiky, Bulharska, Chorvatska, Francie, Norska, Polska, Slovinska, Srbska, Švédska a USA.

Z velení Armády České republiky se s jeho průběhem seznámili náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ján Gurník.

Ještě včera bylo české 72. praporní úkolové uskupení nuceno se úporně bránit a vytlačit protivníka ze strategického letiště, které obsadil poté, co prošel slovinskými liniemi. Ve čtvrtek 21. listopadu v dopoledních hodinách přešlo toto uskupení podporované na pravém křídle slovinskými vojáky a na levém Američany ze 173. výsadkové brigády z obrany do protiútoku. Během něho mimo jiné čeští vojáci obsadili vesnici, ze které nejvyšší armádní představitelé sledovali jednotlivé fragmenty cvičení.

Náčelník Generálního štábu AČR se do Hohenfelsu přijel podívat na celý systém výcviku a posoudit výhody, které středisko českým vojákům poskytuje. „Výcvik, který zajišťuje toto výcvikové centrum, je přesně v souladu s tím, co chceme v NATO dosáhnout. Po letech příprav zaměřených především na nasazení v Afghánistánu, se budeme věnovat základním vojenským činnostem, tedy obraně teritoria. A to s využitím těch nejnovějších poznatků z nejrůznějších konfliktů,“ zdůraznil v průběhu cvičení generálporučík Petr Pavel.

„Velkou výhodou zdejšího centra je i masové nasazení soubojových systémů MILES, které umožňují maximální přiblížení realitě. A to nejen tím, že všichni vojáci a veškerá technika je zapojená do jednotného systému. Tento projekt umožňuje i zařazení dalších záležitostí jako jsou vrtulníky, bezpilotní prostředky, letadla, ale i třeba vliv veřejnosti a řadu dalších faktorů, které mohou ve skutečné situaci nastat.To je samozřejmě nenahraditelné. Za relativně skromné peníze získáváme schopnosti zvládat situace, které by nás v reálu stály mnohem dráž,“ dodal generál Pavel.

S tímto názorem souhlasil i velitel pozemních sil. „Přínos takovýchto cvičení je obrovský. Česká republika je součástí Severoatlantické aliance. Současná Armáda České republiky je tak malá, že je nepředstavitelné, aby operovala někde sama bez podpory spojenců. Tento výcvik jen potvrzuje, že naši vojáci jsou schopni působit v mnohonárodním prostředí a nebojí se konkurence. Člověka potěší, když slyší od amerických kolegů na adresu našich vojáků jen samou chválu,“ řekl generálmajor Ján Gurník.

„S podobným výcvikem počítá velitelství pozemních sil i v příštím roce. Před týdnem jsme ukončili plánování, ve kterém je již toto cvičení zahrnuto. Mělo by se ho za naši armádu účastnit sedm set vojáků a zhruba sto kusů techniky. A to není málo. Když vezmu v úvahu, co jsme dnes mohli sledovat, tak Armáda České republiky má zde kromě Američanů největší kontingent. Je vidět, že v mezinárodním prostředí jsme schopni působit. Necvičí zde jen mechanizované jednotky, ale i dělostřelci, ženisté, logistika a další složky. Je to velice komplexní cvičení, které nám potvrzuje, že jsme schopni navázat součinnost s ostatními armádami,“ uvedl na závěr generál Ján Gurník.

  • Další fotografie ke shlédnutí ZDE

Cvičení Saber Junction II

Autor: Marek Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...