Cvičení pražských záložáků mělo ostrý start. Zasahovali u hromadné autonehody

Autor: Mirka Pašková

Oběti dopravních nehod obvykle čekají, až jim poskytnou pomoc záchranáři, případně hasiči. Na Karlovarsku měly tuto sobotu štěstí – kolem právě projížděl autobus převážející příslušníky pěší roty 111. praporu aktivní zálohy. Ti ani na okamžik nezaváhali a poskytli profesionální pomoc.

Rota aktivních záloh (AZ) se právě ubírala autobusem z pražského Karlína do Vojenského újezdu Hradiště po silnici E48, když znenadání řidič zastavil. Před ním totiž stálo pět havarovaných vozů: „Cedule u silnice avizovala výhodný samosběr jahod. Asi na tu plantáž chtěl první z vozů zabočit, další tři vozy dobrzdily, ale poslední přijíždějící řidič už to nestihl. Nejvíce to odneslo zadní auto, do kterého narazil,“ líčí pravděpodobnou příčinu kolize četař Michal Petrus.

A pokračuje: „Na místo jen o chvilku dříve dorazila hlídka Policie ČR, která se asi nacházela někde poblíž. Dva mladí policisté ale měli plné ruce práce zvládnout situaci tak, aby nedošlo k úhoně dalších přijíždějících vozů a samozřejmě i účastníků nehody, kteří vystupovali z vozů, aby zjistili rozsah škod.“ Jednalo se totiž o značně nepřehledný silniční úsek, protože těsně před místem nehody se nacházel horizont, přes který přijíždějící řidiči neměli dobrý výhled.

Nastala tedy přirozená dělba úkolů: „Šest nás vyběhlo poskytnout první pomoc zraněným účastníkům nehody, další se vydali na pomoc policii signalizovat blížícím se vozidlům nebezpečí,“ popisuje první kroky aktivních záložníků jejich velitel nadporučík Ladislav Košťák. Jak se záhy ukázalo, na místě byla jedna žena s lehčím a další žena se středně těžkým zraněním. „Jednu z nich utěšoval řidič, který patrně nehodu zavinil, přičemž sám byl v šoku, ačkoli nezraněn,“ pokračuje četař Petrus.

Řidička nejvíce postiženého vozu utrpěla tržnou ránu ve vlasové části hlavy a k ošetření na místě postačilo přiložit sterilní obvaz. Naopak její starší spolujezdkyně si stěžovala na palčivou bolest v  oblasti kyčle a kotníku. „Předpokládal jsem jen silné naražení, ale nebylo možné vyloučit i závažnější poranění. A podle toho jsme postupovali,“ vyhodnotil úraz četař Petrus, jehož civilním povoláním je služba na pražské záchranné službě. Zraněné ženy tak měly k dispozici kvalifikovaného zdravotníka ještě dříve, než na místo dorazila karlovarská záchranka.

Když pak tedy na místo dorazila i přivolaná sanitka, neváhala využít přítomnosti svého kolegy, ač v té době oděného do vojenského stejnokroje. Michal Petrus pacientce zajistil žilní vstup a asistoval u všech dalších úkonů. „Chtěl bych podotknout, že četař Petrus chápe svůj podíl na ošetření zraněných velice skromně, ale ve skutečnosti byla situace v místě náročná a jak už to bývá, účastníci nehody veskrze jen stáli a koukali, policie zase měla plné ruce práce s uhlídáním okolního provozu,“ vyzdvihuje práci svého podřízeného nadporučík Košťák.

A jedním dechem dodává: „Ale samozřejmě to nebyl jen Michal, který je profík, takže zasahoval s naprostou jistotou. Spolu s ním vyběhli z autobusu další, a sice ti, kteří během jara absolvovali seminář První pomoc za mimořádných podmínek, který jako dobrovolnou volnočasovou aktivitu nabízí příslušníkům aktivní zálohy ministerstvo obrany ve spolupráci se střešovickou nemocnicí. V rámci standardního výcviku se samozřejmě hodně věnujeme zdravovědě všichni, ale tihle konkrétní kluci měli i tu potřebnou sebejistotu.“

A právě přítomnost těchto „kluků“ měla svůj význam opět i při další činnosti karlovarských záchranářů. Zraněné ženě bylo nutné nasadit i trauma límec k zafixování krční páteře a následně ji co nejšetrněji přemístit do vakuové matrace a v ní do sanitního vozu. „Zdravotnický personál záchranky tvořil řidič a dvě ženy, proto byla pomoc při naložení zraněné osoby velmi důležitá. U podobných úrazů se nesmí nic podcenit, aby pacient neutrpěl během manipulace ještě větší újmu. Člověku až skoro běhá mráz po zádech. Cítíte tu zodpovědnost, a také vám dojde, že se totéž může stát vám nebo blízkým,“ vylíčil zážitky z „neplánovaného cvičení“ velitel Košťák a dodal: „Zasahující policisté nám pak děkovali, zvládnout situaci bylo v prvních momentech nad jejich síly. Doufám, že se obě zraněné ženy plně zotaví.“

A kdo že tedy byli všichni ti příslušníci aktivní zálohy, kteří se angažovali v poskytnutí nutné předlékařské péče? Nadporučík Ladislav Košťák, nadporučík Jiří Valeček, rotmistr Jiří Jonák, rotný Martin Pecivál, rotný Miloslav Zich a samozřejmě četař Michal Petrus. Nezapomínejme ovšem ani na ty ostatní, kdo pomáhali se zajištěním bezpečnosti na místě a s regulací dopravy. Jejich sehranost a zachování jasné mysli pomohly zabránit dalším zraněním.

Foto: nadporučík Ladislav Košťák