Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Cvičení Mobilizace 2017 prověřilo bojeschopnost vojáků i záložníků

Cvičení Mobilizace 2017 prověřilo bojeschopnost vojáků i záložníků

11.4.2017 • V pondělí 10. dubna proběhlo na střelnici Velká Střelná ve vojenském újezdu Libavá taktické cvičení s bojovými střelbami jednotek 73. tankového praporu za účasti příslušníků aktivní zálohy. Jeho prostřednictvím byla prověřena bojeschopnost profesionálních jednotek doplněných o příslušníky jednotky AZ a ukončena etapa bojového a odborného stmelení v rámci cvičení Mobilizace 2017.

Střelba z tanku T72M4CZ
Střelba z tanku T72M4CZ

Námětem taktického cvičení byla operace praporního úkolového uskupení na bázi 73. tankového praporu při obraně vlastního území před proniknutím nepřátelských sil. Cvičení se, vedle příslušníků tankového praporu a jeho jednotky aktivní zálohy, podíleli i příslušníci 71. mechanizovaného praporu, konkrétně mechanizovaná četa a minometná baterie, která podporovala boj jednotek palbou z 82mm minometů naváděných dělostřeleckým průzkumným prostředkem LOS od 13. dělostřeleckého pluku. 

Ochranu jednotek před vzdušným napadením zabezpečovaly přenosné protiletadlové raketové komplety RBS 70 od 252. protiletadlového raketového oddílu. Příslušníci 142. praporu oprav se svým vyprošťovacím tankem odsouvali poškozenou techniku z bojiště a zraněné vojáky po prvotním ošetření přepravovalo k dalšímu ošetření pásové zdravotnické vozidlo AMB-S.

Celkově bylo do operace zapojeno na 300 cvičících, s téměř sto kusy bojové a zabezpečovací techniky, mimo jiné se jednalo o modernizované tanky T-72M4CZ, tanky T-72M1 a bojová vozidla pěchoty BVP-2.

Procvičování mobilizačních opatření

„Dnešní ukázka prověřila schopnosti spolupráce a součinnosti vojáků a záložníků v těžkém, nepřehledném terénu simulující reálné bojiště, tak i v případě potřebných náhrad ztrát. Vojáci odvedli skvělou práci a jsem s výsledky zcela spokojený,“ uvedl podplukovník Ján Kerdík, velitel cvičení.

Hlavním cílem cvičení Mobilizace 2017, které pokračuje až do 12. dubna 2017, je prověřit činnost jednotky při plné bojové pohotovosti s praktickým nástupem příslušníků aktivní zálohy. „Byla prověřena činnost mobilizačních pracovišť. Provedeno bojové a odborné stmelení,“ dodává podplukovník Kerdík.

Cvičení zakončí demobilizace příslušníků aktivní zálohy z výkonu vojenského cvičení. Právě návrat k procvičování mobilizačních opatření je ostatně i jednou z priorit, které stanovil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 4.2, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Modernizované tanky T72M4CZ Modernizované tanky T72M4CZ Modernizované tanky T72M4CZ
 • Přítomní vojáci Přítomní vojáci Přítomní vojáci
 • Cvičení sledoval i desátník Lukáš "Hiro" Hirka, příslušník 72. mechanizovaného praporu, který byl 7. září 2012 těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu Cvičení sledoval i desátník Lukáš "Hiro" Hirka, příslušník 72. mechanizovaného praporu, který byl 7. září 2012 těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu Cvičení sledoval i desátník…
 • Příprava minometu Příprava minometu Příprava minometu
 • Střelba z tanku T72M4CZ Střelba z tanku T72M4CZ Střelba z tanku T72M4CZ
 • Likvidace cílů Likvidace cílů Likvidace cílů
 • Tank je těžko překonatelný nepřítel Tank je těžko překonatelný nepřítel Tank je těžko překonatelný…
 • Výsadek a zaujetí pozic Výsadek a zaujetí pozic Výsadek a zaujetí pozic
 • Přítomna byla technika využívaná v AČR Přítomna byla technika využívaná v AČR Přítomna byla technika…
 • Použitá těžká technika na cvičení Mobilizace 2017 Použitá těžká technika na cvičení Mobilizace 2017 Použitá těžká technika na…
 • Po cvičení následuje údržba Po cvičení následuje údržba Po cvičení následuje údržba


*Kopie 1: Cvičení Ssafeguard 2017
Autor: J. Horníček
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: kpt. Ladislav Kabát, Michal Voska