Cvičení Messenger 2012: Vojáci pomáhali ve vesnici Mohammad Agha

Autor: rtm. Helena Suralová, 7. mechanizovaná brigáda Hranice

Již od rána bylo v afghánské vesnici Mohammad Agha velmi rušno. Obyvatelé prováděli obvyklé pochůzky, místní ženy se pomalu připravovaly na těžkou práci na poli.

Obvyklý životní rytmus narušil příjezd vojenských vozidel, která se postupně rozmístila po celé vesnici. Nejednalo se přitom o nikoho jiného než mentory 5. výcvikové a poradní jednotky OMLT a příslušníky Afghánské národní armády, kteří zajišťovali bezpečnost a bezproblémový průběh jednání, jež mělo za pár minut začít. Z tohoto důvodu také po chvíli vstoupila do vesnice jednotka českého provinčního rekonstrukčního týmu.

Po pár minutách do vsi přišla jedna z klíčových postav – zástupkyně českého CIMICu. Ta měla od místních zjistit, v jakých projektech by jim ještě mohlo být české PRT nápomocno. Po úvodních zdvořilostních frázích, údivu, že s místním představiteli má jednat žena, následovalo více než hodinové jednání, v němž byly rozebrány projekty a jejich přínos, ale rovněž požadavky a nápady guvernéra oblasti Abdula Hamída Hamída, jež by potřebovali obyvatelé zrealizovat. „V současné chvíli máme velké problémy se zapojením mladých lidí do pracovního procesu. Uvítali bychom pomoc právě v této oblasti. Je potřeba, aby zde byly nějaké vzdělávací aktivity, protože pouze tak budou moci získat práci a uživit své rodiny,“ řekl guvernér.

Po chvíli se jednání přemístilo do místní nemocnice. I zde bylo prodiskutováno vše potřebné, odbornice civilní části získala informace, které ke své další činnosti potřebovala, a předala humanitární pomoc. Tím byly cíle patroly splněny a nezbývalo než se vydat na zpáteční cestu, na jejímž cíli byla koaliční základna Shank.

Další jednání skupiny CIMIC se uskuteční v následujících dnech v rámci odborného výcviku Messenger 2012.

  • Odborného cvičení Messenger 2012 se účastní téměř 900 vojáků se 192 kusy techniky. Podílí se na něm příslušníci Velitelství výcviku – vojenské akademie Vyškov, 7. mechanizované brigády, 4. brigády rychlého nasazení, 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou, 53. brigády průzkumu a elektronického boje Opava, 103. střediska CIMIC/PSYOPS Lipník nad Bečvou, 15. ženijní brigády Bechyně, 25. protiletadlové raketové brigády Strakonice