Chemici z Liberce a aktivní záloha spojili síly při ochraně sběrného uzlu České pošty

Autor: Miroslav Šindelář

Na posádkovém cvičišti chemického vojska Tisá a také netradičně přímo v Ústí nad Labem cvičili příslušníci aktivní zálohy při KVV Ústí nad Labem a libereckého pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Vojáci na ochraně sběrného přepravního uzlu České pošty trénovali zásah při ohrožení ČR.

V rámci cvičení Shield of Terminal a Yellow Cross, které se v Ústí nad Labem a okolí koná po celý týden, probíhá také certifikace libereckých chemiků pro hotovostní síly NATO.

Taktického cvičení pěší roty aktivní zálohy pod názvem Shield of Terminal 2016 se účastní 64 vojáků. Letošní námět reaguje na aktuální hrozby spojené s prohlubující se migrační krizí v Evropě. „Poté, co jsme v loňském roce přistoupili k výcviku na objektech, které bychom v případě ohrožení chránili, rozhodli jsme se letos posunout laťku náročnosti výš. Připravili jsme proto ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému kraje hlavní část cvičení v prostorách sběrného přepravního uzlu České pošty,“ uvedl plukovník gšt. Rostislav Domorák, ředitel KVV Ústí nad Labem.

Záložníci při cvičení pomáhají chemikům se střežením objektů a liberečtí vojáci se tak mohou víc věnovat procvičení svých odborností. Kromě armády se výcviku účastní i Policie ČR či zdravotnická služba kraje.

Pro chemiky je cvičení vyvrcholením přípravy

Pro chemiky je cvičení Yellow Cross vyvrcholením přípravy, která probíhá prakticky po celý letošní rok. V Tisé se výcviku účastní více než čtyři stovky vojáků, a protože jednotky chemiků působí v mnohonárodních uskupeních, připravují se zde i vojáci z dalších zemí.

„Jsme vděční za to, že se nám podařilo spojit síly s aktivními záložníky a můžeme si ověřit naše schopnosti v civilním prostředí, konkrétně přepravním uzlu České pošty, kam se svážejí zásilky z celého kraje a kde hrozí, že se tam může objevit balíček z ciziny obsahující nebezpečnou látku,“ podotkl velitel libereckých chemiků plukovník gšt. Radek Černý.