Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Čeští vrtulníkáři budou moci podporovat speciální síly v jejich operacích

Čeští vrtulníkáři budou moci podporovat speciální síly v jejich operacích

19.7.2012 • V současné době roste na významu při vedení bojových operací účast speciálních sil. K jejich zdárnému průběhu zcela určitě přispívá souhra s posádkami vrtulníků, které speciály do míst působení přepravují a zase vyzvedávají.

Čeští příslušníci speciálních sil využívají v zahraničních operacích podporu vrtulníků americké či britské armády, jejichž posádky jsou vyškoleny pro tuto činnost dokonale. Je ale známo, že letci vzdušných sil Armády České republiky mají rovněž vysoký kredit a získali uznání mimo jiné v souvislosti s operačním nasazením v Afghánistánu.

Proto přivítali nabídku americké strany, která je ochotna pomoci s naplněním ambice předpokládající vybavit do roku 2016 nezbytným příslušenstvím 6 až 8 vrtulníků a především vycvičit odpovídající počet posádek českých transportních vrtulníků Mi-171Š k vedení právě součinnostních operací s vojáky speciálních sil.

Výstavba schopností transportních vrtulníků je prioritou AČR a v souladu s tím jsou Češi aktivní i na mezinárodním poli. Česká republika vede dvě mezinárodní iniciativy zaměřené na podporu spolupráce v této oblasti.

Navíc nedávný summit NATO v Chicagu schválil pod hlavičkou iniciativy „Smart Defence“ (Chytrá obrana) další projekt pod vedením ČR. Jedná se o vytvoření mezinárodního střediska leteckého výcviku (MATC – Multinational Aviation Training Centre), které má zefektivnit přípravu pilotů vrtulníků a dalšího personálu optimálním využitím již existujících národních kapacit a zejména sjednotit jejich přípravu podle standardizovaných osnov.

Také další konkrétní projekty mezinárodní spolupráce zvyšují preference našich vzdušných sil. Nedávno byl na chorvatské základně Zadar-Zemunik ukončen výcvik prvního kurzu dvouletého výcvikového programu českých a chorvatských příslušníků vzdušných sil, kteří už dnes společně působí v Afghánistánu a připravují posádky vrtulníků Afghánské národní armády.

Od letošního září se do druhého běhu zapojí také příslušníci maďarských vzdušných sil. A právě tady v chorvatském Zemuniku se od 7. do 20. července koná závěrečná etapa 1. fáze přípravy vrtulníkářů pro podporu pozemních a především speciálních sil.

Příprava posádek vrtulníků, které mají svou domovskou základnu v Přerově, začala už v minulém roce a piloti postoupili do - laicky řečeno - vyššího patra pilotáže. To proto, že musejí dostat, tak říkajíc, do krve metodiku přistávání v prašném prostředí, obydlených oblastech, v neznámém horském terénu a většinou v noční době, tedy s přístroji nočního vidění.

„Pro nás to až takové novum není,“ uvedl podplukovník Robert Papš, velitel tří vrtulníků, jejichž posádky v chorvatském Zadaru finišují ve speciální přípravě. „Cvičení se zde odehrává pod námětem, který nám připravili američtí instruktoři a my se snažíme dokázat, že na to prostě máme. Samozřejmě je zde řada odlišností, které doma nenacvičíme. Využíváme terénních i klimatických podmínek při nácviku nejrůznějších variant spolupráce se speciálními silami, které jsou na nás často v reálu odkázány,“ doplnil.

Pochvaloval si výbornou spolupráci nejen s Američany, ale také s domácími. Velení chorvatské armády poskytlo nejen zázemí své základny, ale se svými speciálními silami se aktivně zapojilo i do výcviku.

Průběh intenzivní přípravy českých posádek vrtulníků přiletěl do Zadaru ve středu 18. července posoudit zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – náčelník štábu brigádní generál Bohuslav Dvořák, který byl s průběhem přípravy více než spokojen.

V jeho delegaci byli i vojenští představitelé amerického velvyslanectví v Praze. Plukovník Patrick Sullivan uvedl, že jsou spokojeni s tím, jak se čeští vojáci zapojili do přípravy, kterou USA financují.

Certifikační cvičení, na jehož konci je předání osvědčení o jeho zvládnutí, skončí na základně chorvatských vzdušných sil jistě úspěchem pro české posádky vrtulníků, a tak se po následující analýze bude moci rozeběhnout další fáze této přípravy, aby v roce 2016 už mohli české speciály podporovat čeští letci.

Samozřejmě, že Češi budou připraveni pomoci nejen svým speciálním silám, ale i spojencům ve chvíli, kdy to bude třeba.

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 2.6, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Zleva: velitel chorvatské základny plukovník Karol Lučan, plukovník Patrick Sullivan z velvyslanectví USA v Praze a generál Bohuslav Dvořák, zástupce náčelníka GŠ AČR v rozhovoru Zleva: velitel chorvatské základny plukovník Karol Lučan, plukovník Patrick Sullivan z velvyslanectví USA v Praze a generál Bohuslav Dvořák, zástupce náčelníka GŠ AČR v rozhovoru Zleva: velitel chorvatské…
 • Jeden ze tří českých vrtulníků se chystá ke vzletu. Čeká jej plnění úkolů ve prospěch speciálních sil Jeden ze tří českých vrtulníků se chystá ke vzletu. Čeká jej plnění úkolů ve prospěch speciálních sil Jeden ze tří českých…
 • Nad základnou Zadar - Zemunik Nad základnou Zadar - Zemunik Nad základnou Zadar - Zemunik
 • Počínání posádek vrtulníků sledují (zleva) podplukovník Robert Papš, velitel vzdušných sil AČR generál Jiří Verner a velitel přerovské základny plukovník Miroslav Šebesta Počínání posádek vrtulníků sledují (zleva) podplukovník Robert Papš, velitel vzdušných sil AČR generál Jiří Verner a velitel přerovské základny plukovník Miroslav Šebesta Počínání posádek vrtulníků…
 • Vrtulníky jsou na místě a do akce se zapojují chorvatští speciálové Vrtulníky jsou na místě a do akce se zapojují chorvatští speciálové Vrtulníky jsou na místě a do…
 • Slaňování speciálů k "podezřelému" vozidlu Slaňování speciálů k "podezřelému" vozidlu Slaňování speciálů k…
 • Bleskurychlá akce běžela jako po drátkách Bleskurychlá akce běžela jako po drátkách Bleskurychlá akce běžela jako po…
 • Speciálové se zajatcem mizí rychle v útrobách vrtulníku Speciálové se zajatcem mizí rychle v útrobách vrtulníku Speciálové se zajatcem mizí…
 • "Zajatec" je přepraven k dalšímu výslechu už po zemi... "Zajatec" je přepraven k dalšímu výslechu už po zemi... "Zajatec" je přepraven k dalšímu…
 • Posádky vrtulníků mají další epizodu výcviku na základně nedaleko chorvatského Zadaru za sebou... Posádky vrtulníků mají další epizodu výcviku na základně nedaleko chorvatského Zadaru za sebou... Posádky vrtulníků mají další…
 • Tři české vrtulníky Mi-171Š na základně Zadar - Zemunik. Jejich posádky uzavírají certifikačním cvičením 1. fázi přípravy k podpoře speciálních sil Tři české vrtulníky Mi-171Š na základně Zadar - Zemunik. Jejich posádky uzavírají certifikačním cvičením 1. fázi přípravy k podpoře speciálních sil Tři české vrtulníky Mi-171Š na…


Čeští vrtulníkáři
Autor: Kateřina Lang

Autor: Mirek Šindelář