Čeští vojenští hasiči sbírali zkušenosti na letecké základně v německém Ramsteinu

Autor: Agentura logistiky

Velitelé vojenských hasičských jednotek z vojenských letišť vybraných zásobovacích úseků Centra zabezpečení munice a z Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov se po dvou letech vrátili na americkou leteckou základnu v německém Ramsteinu. Od 4. do 8. června se tu konal odborný výcvik ve vedení hasebního zásahu s vyproštěním raněných na trenažéru hořící budovy a na trenažéru havarovaného hořícího letadla.

ČEŠTÍ VOJENŠTÍ HASIČI SE PO DVOU LETECH VRÁTILI DO RAMSTEINU

Takový trenažér zatím čeští vojenští hasiči nemají k dispozici, a proto využívají každou možnost spolupráce se zahraničními kolegy, aby se zlepšili v technické stránce. Během cvičení vládly tropické teploty kolem 30 stupňů Celsia a vojáci se v rozpáleném trupu letadla museli pohybovat v těžkých zásahových oblecích s dýchacími přístroji. Při vyprošťování figuríny, která vážila 90 kilogramů, si mnohdy sáhli na dno svých sil.

Vojáci ale udělali čest svému jménu a výtečně reprezentovali nejen armádu, ale také Českou republiku. Součástí výcviku bylo i zaškolení na letoun C-130 Hercules, který létá a přistává na českých vojenských letištích.

Během odborného výcviku vojenští hasiči získali cenné zkušenosti, které nyní budou předávat příslušníkům vlastních jednotek i posluchačům vyškovské vojenské akademie.

Vojenští hasiči byli na Ramsteinu poprvé před dvěma lety. Tehdy se s tamními podmínkami pro výcvik teprve seznamovali. „Po loňské návštěvě USA jsou ale vojenští hasiči bohatší o další jedinečnou zkušenost, kterou mohou využít při záchraně životů, zdraví i majetku v České republice, stejně tak jako na případných zahraničních misích,“ dodal kapitán Jan Smetana z Agentury logistiky, který se na organizaci této spolupráce podílí.