Čeští vojáci vyrazili s Boženou odminovat údolí řeky Jordán

Autor: Olga Haladová

Devítičlenná ženijní jednotka se dvěma odminovacími komplety Božena 5 dnes ráno odletěla do Jordánska. Na palubě letounu Antonov An-124 byla také historická technika ze sbírek VHÚ, za níž Česká republika v Ammánu výměnou získá další exponáty do sbírek vojenských muzeí.

"Do Jordánska odjíždíme s tím, abychom podpořili Národní komisi pro odminování a rehabilitaci Jordánska v úsilí zbavit údolí řeky Jordán min, které tam zůstaly po předchozích izraelsko-arabských konfliktech," říká major Vladimír Záškodný, zástupce velitele 153. ženijního praporu Olomouc, který bude devíti ženistům v Jordánsku velet.

Pro české vojáky znamená cvičení v Jordánsku první "ostrý" výjezd do zahraničí. Zkušenosti s tím, co odminovací komplet Božena dokáže, dosud sbírali jen na zkouškách a cvičeních doma a na Slovensku. "Mise nám přinese určitě velikou spoustu zkušeností, vojáci budou s pomocí Boženy vůbec poprvé likvidovat ostrou munici - navíc v neznámém prostoru," vysvětluje plukovník Robert Bielený, náčelník ženijního vojska Armády České republiky.

Devět ženistů z Rakovníka a Olomouce bude působit ze základny Karáma, která se nachází asi osmdesát kilometrů západně od hlavního města Jordánska Ammánu. Nasazení jednotky je plánováno zatím na tři měsíce s tím, že pokud se Božena osvědčí, má jordánská strana možnost misi prodloužit o další tři měsíce.

Dálkově ovládaný odminovací stroj Božena bude mít v Jordánsku spoustu práce. V prostoru, kde budou čeští vojáci působit, mohou podle plukovníka Bieleného počítat s hustotou zhruba několika stovek min na jeden kilometr. "Božena bude denně pracovat pět hodin. Za tu dobu zvládne vyčistit prostor řádově několika stovek až tisíc metrů čtverečních."

Speciální odminovací vozidlo může být použito téměř kdekoliv - nezvládne jen výrazně svažitý terén. "A nesmí pracovat v prostoru, kde se předpokládá výskyt min s náloží větší než devět kilogramů trinitrotoluenu. Výbuch by ale nezničil celý stroj - pouze by poškodil rotační buben," dodává Bielený s tím, že pro tyto případy s sebou jednotka veze také náhradní zařízení a druhý odminovací komplet Božena 5.

Pokud se stroj poškodí, jsou čeští vojáci schopni si ho sami opravit - před nedávnem absolvovali speciální kurz přímo u slovenského výrobce.

Armáda České republiky má celkem tři kusy stroje ve výzbroji zatím krátce - dva roky. To je také jeden z důvodů, proč dosud nebyly nasazeny v zahraničních operacích. "Pokud to finanční situace dovolí, měli bychom zájem v budoucnu stroje využít i na průzkum a čištění komunikací od improvizovaných výbušných zařízení například v Afghánistánu."

Česká republika a Jordánsko si vymění i historické tanky

Na palubě letounu Antonov An-124 odletěly do Jordánska také tři exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu – tank T54B, dva obrněné kolopásové transportéry OT-810 R2. Výměnou za tyto sbírkové předměty od jordánského Královského tankového muzea získá VHÚ Praha jordánský Khaled (upravený britský tank Chieftain 4), americký tank M47 a Jeep Ford MUTT.