Čeští vojáci se zapojí do největšího aliančního cvičení toho roku

Autor: kapitánka Vlastimila Cyprisová, tisková a informační důstojnice 31. brchbo, Liberec

Spojenecké cvičení jednotek sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force) pod názvem STEADFAST JAZZ 2013 je největším aliančním cvičením toho roku. Uskuteční ve dnech 29. října až 9. listopadu na území České republiky, Estonska, Lotyšska, Norska a Polska.

Jeho cílem je sladit a certifikovat jednotky NRF, které budou mít v roce 2014 nepřetržitou roční pohotovost. Svoje nezastupitelné místo v sestavě spojeneckých sil mají také čeští vojáci.

V polském Drawsku bude cvičit mnohonárodní prapor radiační, chemické a biologické ochrany, jehož součástí jsou jednotky z České republiky (311. prapor radiační, chemické a biologické ochrany a Vojenský zdravotní ústav), Francie, Polska, Rumunska a Slovenska.

Výstavbou a přípravou mnohonárodního praporu byla pověřena Francie. Prapor bude mít nepřetržitou roční pohotovost k plnění odborných úkolů a bude připraven zasáhnout v případě incidentů spojených s únikem a zneužitím radioaktivních, chemických a biologických látek a průmyslových toxických látek.

V polské Poznani se do cvičení zapojí letouny L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva a budou se podílet na přímé letecké podpoře pozemních jednotek. Letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva budou působit v polském vzdušném prostoru s místem startu a přistání v Čáslavi. V průběhu cvičení budou také tankovat za letu. V polském Drawsku bude cvičit tým předsunutých leteckých návodčích z 22. základny letectva.

Příslušníci Armády České republiky budou pracovat ve štábech spojeneckých velitelství v Lotyšsku, Polsku a Norsku.