Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Čeští piloti se kvůli Afghánistánu učí střílet jako v Izraeli

Čeští piloti se kvůli Afghánistánu učí střílet jako v Izraeli

23.8.2011 • Ve výcvikovém prostoru Březina u Vyškova se minulý týden konal další z kurzů bojových střeleb pro piloty a palubní personál.

Pro piloty vrtulníků Mi-24 z Náměště nad Oslavou to úplná novinka nebyla, instruktoři z Velitelství výcviku - Vojenské Akademie ve Vyškově se jim věnovali již podruhé.

Cvičilo se intenzivně i deset hodin denně. Za čtyři dny vojáci vystříleli téměř tisíc nábojů ze samopalu vzor 58 a asi pětistovku z pistolí vzor 82 a 75.

V této podobě se kurz odehrál teprve podruhé. Díky novele střeleckého předpisu může totiž řídící střeleb plnohodnotně využít variabilnost, různorodost a možnosti střeleckých cvičení, a to při extrémní fyzické zátěži a pod neustálým stresem.

Učíme se od nejlepších

Základní pilíř výcviku spočívá ve využití systému Israel Combat Shooting (ICS). Ten existuje od vzniku Izraele v roce 1948 a dodnes využívá nejnovějších poznatků z bojových operací.

Alfou a omegou izralské bojové střelby je dril pod neustálým stresem, a to při extrémní fyzické zátěži. To vše v podmínkách, které co nejvěrněji simulují realitu. Podle jednoho z instruktorů Roberta je systém ICS tím nejlepším na světě. "Je založený na bezpečné, ale vysoce účinné manipulaci se zbraní při střelbě v bojových situacích, kde jde doopravdy o život," vysvětluje.

Nenechat se zlomit. Ani ve vypjaté situaci

Od vojáků se očekává vysoká kázeň a maximální motivace. Během výcviku si bez nadsázky sáhnou na dno fyzických i psychických sil. Právě to je podle Roberta Chudého na výcviku to nejcennější: "Námaha, obtíže a úsilí vojáky jen zodolní. Zíkávají tím zkušenost podloženou psychomotorickými stereotypy, které jsou i po pouhých čtyřech dnech výcviku náležitě ukotveny," říká. Instruktoři vojáky připravují v taktických postupech tak, aby osádka či skupina, která je na bojišti jedním týmem, měla převahu v palbě, což je pro jejich přežití nezbytné.

Aby zachovali vysoký standard kurzu, Robert Chudý i jeho kolega Roman Novotný soukromě absolvovali specializovaný kurz pod vedením izraelského instruktora. "Pro to, abychom byli plnohodnotnými instruktory v ICS, musíme vyjet ještě přímo do Izraele," říká Chudý.

Důkazem toho, jak nezlomnou vůli má, dokazují i jeho výsledky ve střelbě. Při tragické nehodě v Afghánistánu totiž přišel o levou ruku i část nohy. Svůj handicap kompenzoval nožičkami, které připojil k samopalu vzor 58. V mířené střelbě na 100 metrů ho během kurzu nikdo nepřekonal. "Nenechám se zlomit. Ani ve vypjaté krizové situaci ne."

Dril využijí piloti nad Afghánistánem

Vojáci jsou cvičeni v základní bojové pozici „Amida“, čelním postoji typu „A“ z rozkročenýma nohama pokrčenýma v kolenou a se zpevněným tělem a zadrženým dechem. Další pozice je v kleku „Kriya“, ruce jsou vždy natažené se zpevněnými lokty, zbraň je v úrovni očí.
„Vojáci se musí naučit zvládat odstraňování závad u dlouhé i krátké zbraně, střelbu za pohybu, střelbu jednou rukou, a to vše při extrémní fyzické zátěži a stresu“, říká Chudý: „ Zaměřujeme se na kompletní zdokonalení v bezpečné, ale vysoce účinné manipulaci s dlouhými i krátkými zbraněmi. Oproti jiným postupům a systémům je zbraň při ICS vždy bez náboje v nábojové komoře. O to víc musí voják nadrilovat natahování zbraně a následnou střelbu. Piloti vrtulníku v Afghánistánu nemají na palubě zbraně natažené. Největší odměnou je pro nás to, že vojáci se sami chtějí zlepšovat, protože si vyzkoušeli, že tento systém je maximálně funkční a bezpečný.“

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Jeden z cvičících Jeden z cvičících Jeden z cvičících
  • Na střelnici museli vojáci dosprintovat Na střelnici museli vojáci dosprintovat Na střelnici museli vojáci…
  • Piloti vrtulníků se učí střílet Piloti vrtulníků se učí střílet Piloti vrtulníků se učí…
  • Před střelbou prošli vojáci fyzickým útokem, aby měli stížené soustředění Před střelbou prošli vojáci fyzickým útokem, aby měli stížené soustředění Před střelbou prošli vojáci…
  • Střelba z dlouhé zbraně Střelba z dlouhé zbraně Střelba z dlouhé zbraně
  • Střelci a jejich instruktor Robert Chudý Střelci a jejich instruktor Robert Chudý Střelci a jejich instruktor Robert…
  • Střílelo se z různých vzdáleností Střílelo se z různých vzdáleností Střílelo se z různých…
  • Trénink izraelské bojové střelby Trénink izraelské bojové střelby Trénink izraelské bojové…


Bojová střelba
Autor: Kateřina Lang

Autor: Pavel Kočvara