Čeští a belgičtí piloti vrtulníků cvičili lety v malých výškách i podporu pozemních vojsk

Autor: Michal Voska

Cvičení posádek vrtulníků českého a belgického letectva Moravian Griffon 2018 - NATO Squadron Exchange 3 se blíží ke konci. Jeho cílem je prohloubení bilaterální spolupráce se vzdušnými silami Belgie na úrovni společného leteckého výcviku při plánování a provádění misí. Jde o pravidelné cvičení, které utužuje vztahy obou zemí a posádkám i pozemnímu personálu přináší vzájemné předávání zkušeností na rozličné technice.

Cvičení, které končí v pátek 30. března, se účastní 30 členný belgický tým se třemi vrtulníky A-109 z letecké základny Beauvechain. Za náměšťskou základnu dva vrtulníky Mi-24/35 a jeden Mi-171Š z 221. letky. Součástí jsou také vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova a 15. ženijního pluku z Bechyně.

Příslušníci pozemních vojsk se zapojili do plánování a provedení mise COMAO (Composite Air Operations). Při létání využívají piloti prostředky pro noční vidění a to i při letech v malých výškách. Nedílnou součástí celého cvičení je i letecká podpora pozemních vojsk, tedy vzájemné propojení sil.

Absolvovali školení i seznamovací lety

„V prvních dnech cvičení absolvovali letci školení, seznamovací lety a ladili společné plánování misí. Výhodou pro nás je samozřejmě dlouholetá spolupráce, která prohlubuje vzájemnou interoperabilitu, piloti i pozemní personál se zná z řady předešlých cvičení, a tak je spolupráce na špičkové úrovni,“ uvedl podplukovník Petr Slíva, velitel 221. letky.

Spolupráce českých a belgických vrtulníkářů začala před lety, kdy ještě fungovala vrtulníková základna v Přerově. Po několikaleté odmlce, která byla obnovena v roce 2014, létají pravidelně čeští letci cvičit do Belgie a belgičtí zase do Česka. Výměny probíhají v rámci aliančního programu výměny letek (NATO Squadron Exchange).

Cvičení MORAVIAN GRIFFON 2018 (NATO Squadron Exchange 3)

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...