Český konvoj dorazil na cvičení Capable Logistician 2013

Autor: major Jan Šulc

První český konvoj s těžkou technikou dorazil ve středu 12. června ve večerních hodinách do Vojenského výcvikového prostoru Lešť na Slovensku.

Konvoj ve složení pět nákladních vozidel Tatra s přívěsy a jedno vozidlo Land Rover z pardubické 14. brigády logistické podpory převážel v rámci cvičení Capable Logistician 2013 materiál pro funkční oblast munice ze Zásobovacího střediska Černá nad Orlicí do Vojenského výcvikového prostoru Lešť. Na cestu vojáci vyrazili v 5.00 hodin ráno a hranice mezi Českou republikou a Slovenskem překročili na hraničním přechodu Břeclav – Brodské kolem poledního. Do cíle cesty na Lešti, kde je v táboře Zábava čekal standardní přijímací proces RSOM, dorazili po překonání celkové vzdálenosti 470 km krátce před půl osmou večer. Přepravě osob a techniky velel major Jaroslav Unger.

Kromě tohoto konvoje byla ve středu 12. června realizována na návěsu za tahačem Tatra T-815 8x8 i přeprava vyprošťovacího tanku VT72 M4CZ z Přáslavic a také přesun kolony příslušníků Vojenské policie. Přáslavičtí budou na Lešti působit v rámci funkční oblasti vyprošťování a oprav techniky a vojenští policisté jsou zařazeni do sestavy Mnohonárodního praporu Vojenské policie, který se do cvičení Capable Logistician 2013 také zapojí.

Na území České republiky zajišťovala přesunujícím se armádním jednotkám doprovod Vojenská policie. České vojenské policisty pak na hranicích vystřídali jejich slovenští kolegové.

Kromě těchto konvojů se bude na Slovensko přesunovat i další česká vojenská technika, konkrétně z Klatov a Pardubic. Její přeprava se uskuteční ve čtvrtek 13. června a i tentokráte bude na podvalníku obsažena nadrozměrná technika - vyprošťovací verze bojového vozidla pěchoty BVP.