Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Českého angažmá si v Litvě cení

Českého angažmá si v Litvě cení

9.2.2017 • Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitė přivítala na slavnostním nástupu představitele zahraničních armád zemí NATO. Zúčastnili se ho také příslušníci výcvikové aktivity Training Bridge 2017 ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

„Jménem litevského národa vám děkuji za vaši službu. Jste náš nejsilnější bezpečnostní štít a jsme na vás hrdí!“ Těmito slovy zakončila své vystoupení adresované přítomným vojákům a pozvaným hostům prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitė. V proslovu pak vyzdvihla především to, že Severoatlantická aliance je silná a jednotná, a také ocenila solidaritu, kterou spojenci Litvě prokazují.

Nástupu v městě Rukla se účastnili představitelé armád Německa, Spojených států, Belgie, Nizozemska a České republiky i litevští vojáci. Mezi hosty byla také německá ministryně obrany Ursula von der Leyen, která obyvatele Litvy ujistila, že svoboda a samostatnost Litvy nebudou nikdy obětovány.

Přítomnost českých vojáků v zemi je vnímána velmi pozitivně. Dokladem je i to, že ačkoli v současné době nejsou naši vojáci v rámci cvičení Training Bridge 2017 přímou součástí alianční posílené předsunuté přítomnosti (Enhanced Forward Presence - EFP) vedené v Litvě právě Německem, přesto bylo jejich angažmá na slavnostním nástupu v Rukle vyzdviženo všemi vrcholnými představiteli včetně prezidentky Grybauskaitė.

Samotné cvičení Training Brigde 2017 je pak součástí plánované výcvikové aktivity zemí Visegrádské skupiny (V4) a pobaltských států v roce 2017. Jde o iniciativu, jejíž vznik předcházelo rozhodnutí o vytvoření alianční posílené předsunuté přítomnosti v Pobaltí a Polsku. S tou je ale kompatibilní a doplňuje ji.

Průměrné hodnocení (9 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Prezidentka Dalia Grybauskaitė a velitel kapitán Miroslav Maixner Prezidentka Dalia Grybauskaitė a velitel kapitán Miroslav Maixner Prezidentka Dalia Grybauskaitė a…
  • Prezidentka Litvy (vpravo) a německá ministryně obrany Prezidentka Litvy (vpravo) a německá ministryně obrany Prezidentka Litvy (vpravo) a…
  • Čeští vojáci na nástupu Čeští vojáci na nástupu Čeští vojáci na nástupu
  • Na nástupu se spojenci Na nástupu se spojenci Na nástupu se spojenci
  • Česká vlajka v čele Česká vlajka v čele Česká vlajka v čele
  • Pod vlajkou NATO Pod vlajkou NATO Pod vlajkou NATO

Autor: kapitán Daniel Waclawek, RUÚ Training Bridge 2017