České transportní letectvo na cvičení v Bulharsku

Autor: kpt. Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24. základny dopravního letectva

Ve dnech 26. března až 7. dubna se koná kurz European Advanced Airlift Tactics Training Course 2017. Je zaměřen na taktické létání jednotlivými letouny (single-ship flying missions). Hostitelská letecká základna letošního ročníku je bulharský Plovdiv.

České transportní letectvo na cvičení v Bulharsku

European Advanced Airlift Tactics Training Course (EAATTC)

Posádky pěti různých zemí a stovka doprovodného personálu cvičí v bulharském Plovdivu zavedené standardizované postupy při společném plnění transportních úkolů. Cvičení vzniklo z iniciativy Evropské obranné agentury (EDA) a uskutečnilo se pod odborným vedením European Air Transport Command (EATC).

Český tým tvoří zástupci 242. transportní a speciální letky 24. základny dopravního letectva s letouny CASA C-295M. Kromě nich se cvičení účastní příslušníci transportních letectev Belgie s letounem Herkules C-130, Bulharska s letounem Spartan C-27J, Itálie (C-27J) a Nizozemska (C-130).

Kurz je veden pracovním týmem složeným z European Air Transport Command (EATC), European Defence Agency (EDA), příslušníků hostitelského státu a zkušených instruktorů. Cílem kurzů EAATTC je poskytnout posádkám transportních letadel výcvik v taktickém létání za účelem dosažení interoperability evropských vzdušných sil. Posádky jsou zde zasazovány do scénáře nasazení v ozbrojeném konfliktu jako součást společných operací vyžadujících plnění úkolů taktické vzdušné přepravy.

První týden cvičení je zaměřen především na základní úkoly v rámci jednotlivých letů. Ve druhém týdnu se postupně zvyšuje náročnost úkolů až po lety v bojových formacích. Procvičují se výsadkové lety osob i shozů materiálu, pokročilé transportní lety, nízké lety v horském terénu, bojová přiblížení a přistání na nezpevněné plochy pro účely rychlého dozásobení, čelí se vzdušným i pozemním hrozbám.

„Kurzy EAATTC jsou prostředkem k certifikaci posádek a tudíž garantují jejich použitelnost v operacích. Zkušenosti z celosvětového operačního nasazení jsou zde skrze EATC převáděny zpět do teoretické roviny. Například je zabezpečena akademická výuka flexibilně reagující na vývoj taktiky v reálném světě,“ uvádí kapitán Jiří Ulvr a dodává: „Česká republika se aktivně podílí na vývoji projektu od samého zahájení v roce 2012. Jedná se o permanentní strukturu zajišťující přípravu a organizaci kurzů EAATTC a cvičení European Advanced Airlift Tactics. Mimo jiné pak asistuje hostitelským státům, zpracovává a integruje získané zkušenosti. Centrem cvičení bývá obvykle španělská Zaragoza.“