České letouny CASA se úspěšně zapojily do programu ATARES

Autor: plk. Mgr. Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

V úterý 12. února 2013 zabezpečily dva české vojenské letouny CASA C-295 přepravu vojáků maďarského kontingentu v silách KFOR. Je to vůbec poprvé co byly letouny CASA použity v rámci projektu ATARES (Air Transport and Air to Air Refuelling and other Exchange of Services).

K realizaci požadavku maďarské strany se přihlásila Česká republika s letouny CASA a Litva s letouny Spartan. České letouny CASA byly vybrány jako ekonomicky výhodnější varianta.

Pod hlavičkou MCCE (Movement Coordination Centre Europe), jehož členy je dalších 24 států a kam ČR přistoupila v roce 2010, je v rámci programu ATARES zabezpečována přeprava ve prospěch Aliance a EU s využitím volných letových kapacit zúčastněných zemí. Pokud se daný stát zapojí do uvedeného projektu, nabídne své kapacity a přepravu zrealizuje, získává na oplátku odpovídající počet volných letových hodin k bezplatnému zajištění vlastních potřeb pro přepravu, a to např. letouny, kterými nedisponuje. Armáda České republiky tak bude moci v případě potřeby využít pro přepravu techniky a materiálu např. transportní letouny C-17 Globmaster , An-124 Ruslan či C-130 Hercules a další, nebo pro výcvik pilotů gripenů např. i tankovací letoun KC-135. „Tímto sdílením jednotlivých schopností zúčastněných států dochází k rychlejšímu a zároveň efektivnějšímu zajišťování požadovaných přepravních schopností,“ konstatoval náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel. „S ohledem na plnění požadovaných úkolů a v kontextu potřebných úspor je to do budoucnosti cesta správným směrem,“ dodal generál Pavel.

Na 114 maďarských vojáků s výstrojí nastoupilo v úterý dopoledne do dvou českých letounů CASA C-295 v maďarském Kecskemetu a po jeden a půl hodině letu přistáli v kosovské Prištině. Po nezbytných procedurách se stejný počet maďarských vojáků vydal zpět z Prištiny do Kecskemetu. Český letoun se pak po splnění přepravního úkolu vrátil krátce před 4 hodinou odpoledne zpět do České republiky na domovskou základnu v Praze-Kbelích.

„Dnešní historicky první let v programu ATARES proběhl zcela bez problémů a bez nutnosti doplnění paliva. Celkem jsme přepravili 218 maďarských vojáků,“ konstatoval po přistání na vojenském letišti v Praze – Kbelích velitel letky podplukovník Milan Laniak z 24. základny dopravního letectva.