České letectvo se poprvé zapojilo do mezinárodního cvičení MACE XIX

Autor: Vzdušné síly Slovenské republiky

V termínu od 9. do 27. července probíhalo na Slovensku mezinárodní testovací cvičení MACE XIX. Cvičení, které se u našich sousedů se konalo opětovně po 4 letech, se zaměřilo na výcvik pilotů a specialistů elektronického boje v oblasti překonávání protiletadlové obrany.

Aliančního cvičení se poprvé účastnily také české vzdušné síly. Do překonávání obrany se zapojily letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav a transportní letoun CASA C-295M z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Pět desítek českých specialistů pak působilo jak na domovských základnách, tak ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť. Právě v tomto prostoru byly umístěny protiletadlové raketové systémy S-300 a 2K12 KUB, pozemní rušiče nebo pasivní sledovací systémy, jako je např. VERA NG, který poskytl pardubický výrobce ERA, a.s.

„Náš tým řešil rušení pozemních systému, abychom zabezpečili vlastní ochranu letounů. Zkoušeli jsme různé technické módy rušení a klamání,“ prozradil zástupce řídícího cvičení major Jan Žák z Velitelství vzdušných sil.

Čeští piloti úzce spolupracovali se švédskými

Z čáslavské základny se cvičných letů účastnili také specialisté elektronického boje švédských vzdušných sil. S českými piloty si vyměňovali informace a zkušenosti a spolupracovali při tvorbě technik radiotechnického rušení a klamání. Kromě nových poznatků cvičení přispělo také k naplnění databází prostředků a protiopatření relevantními technickými daty. Specialisté z 53. pluku průzkumu a elektronického boje si pak vyzkoušeli správnou detekci letounů na pasivních sledovacích systémech.

Do letošního mezinárodního cvičení MACE XIX se zapojilo celkem 450 vojáků z členských a partnerských států NATO s 22 kusy letecké techniky a dalšími desítkami kusů pozemní techniky.