Česká republika si na Vítkově připomněla 73. výročí od konce 2. světové války

Autor: Jana Deckerová

V Národním památníku v Praze na Vítkově se dnes za přítomnosti prezidenta republiky, nejvyšších představitelů státu, resortu obrany a Armády České republiky, válečných veteránů, ale i široké veřejnosti uskutečnil pietní akt k 73. výročí ukončení 2. světové války v Evropě. Při této příležitosti udělila ministryně obrany Karla Šlechtová vyznamenání válečným veteránům a významným osobnostem, kteří se zasloužili o náš stát.

Česká republika si na Vítkově připomněla 73. výročí od konce 2. světové války

Mezi hosty na Čestném dvoře Národního památníku nechyběla řada významných politiků a hostů, zástupců vlády i obou komor Parlamentu České republiky, ale i druhoválečných a novodobých veteránů. Resort obrany reprezentovali ministryně Karla Šlechtová a náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Aleš Opata.

Politici, armáda i veřejnost uctili památku padlých

Přinesení historických praporů za zvuků Husitského chorálu zahájilo pietní akt na počest hrdinů, kteří za 2. světové války obětovali své životy za svobodu Československa. Poté ministryně obrany v doprovodu náčelníka Generálního štábu Armády ČR provedla přehlídku nastoupených jednotek. Prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman pak pozdravil nastoupené jednotky. Za zvuků státní hymny přeletěli nad Vítkovem letouny Armády České republiky.

Politici, zástupci veteránských a společenských organizací, reprezentanti zahraničních armád a církví položili za zvuků smutečního pochodu věnce. Za resort obrany uctili památku padlých ministryně obrany Karla Šlechtová a náčelník GŠ AČR generálporučík Aleš Opata.

Udělení nejvyšších resortních vyznamenání

Po skončení pietního aktu ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově udělila ministryně obrany Karla Šlechtová nejvyšší resortní vyznamenání významným osobnostem, které se zasloužily o náš stát.
Křížem obrany státu vyznamenala ministryně obrany brigádního generála v. v. Vladimíra Trněného. Další tři - generálmajor Bohumil Pelikán, divizní generál Bruno Sklenovský a podplukovník František Štamprech - byli vyznamenáni Křížem obrany státu ministryně obrany ČR in memoriam. Vyznamenání Zlatá lípa ministryně obrany ČR obdrželi Vladislav Kučík, Jan Suchý a Oldřich Tůma. In memoriam byli Zlatou lípou ministryně obrany ČR vyznamenáni Rudolf Forman, Jiří Herzán, Josef Korbel a Anna Malinová. Záslužným křížem ministra obrany ČR III. stupně byl vyznamenán Jiří Filip.

Udělení nejvyšších resortních vyznamenání

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...

Politici, armáda i veřejnost uctili památku padlých

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...