Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Česká armáda má dnes jen pětinu techniky než měla před 20 lety. Přesto jí to stačí

Česká armáda má dnes jen pětinu techniky než měla před 20 lety. Přesto jí to stačí

20.1.2011 • Od července 1992, kdy vstoupila v platnost Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, česká armáda vyřadila téměř 8 500 kusů bojové techniky. O skutečných počtech výzbroje a techniky se signatáři smlouvy informují každý rok.

Poslední souhrnné informace o svých ozbrojených silách si účastnické státy Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, Vídeňského dokumentu 1999 a Globální výměny vojenských informací vzájemně předaly ve Vídni ve dnech 13. až 15. prosince 2010.

Podle statistiky mají ozbrojené síly České republiky k 1. lednu 2011 v majetku 166 bojových tanků, 494 bojových obrněných vozidel, 244 dělostřeleckých systémů, 38 bojových letounů a 25 bojových vrtulníků.

Třicet modernizovaných tanků T-72M4 CZ využívají k výcviku vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích, další tanky jsou ve školách a výcvikových střediscích. „Ostatní jsou uloženy ve skladech pro případ mobilizace,“ vysvětluje náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek.

Účastníci smlouvy si předávají nejen informace o technice, která umožňuje vést přímý boj, ale i o té, která početnímu omezení nepodléhá. Mimo uvedené počty tak česká armáda disponuje například 10 cvičnými letouny L-39, 22 dopravními a pozorovacími letouny nebo 95 obrněnými vozidly včetně vozidel Dingo 2 a Iveco.

Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě podepsaly v roce 1990 státy NATO i bývalé Varšavské smlouvy. Dohoda omezila možnost nenadálého napadení a stabilizovala novou geopolitickou situaci po rozpadu vojenského paktu východního bloku. Napomohla také masivně snížit počet ozbrojených sil a vojenské techniky tím, že stanovila maximální limity kusů v jednotlivých kategoriích. Česká republika tak může disponovat až 957 kusy bojových tanků, 1367 kusy bojových obrněných vozidel, 767 kusy dělostřeleckých systémů ráže 100 mm a více, 230 kusy bojových letounů a 50 kusy bojových vrtulníků.

Teoreticky smlouva České republice navýšení počtů umožňuje, armádní generál Vlastimil Picek s ním ale pro nejbližší období nepočítá. „Vzhledem k mezinárodní situaci a jejímu očekávanému vývoji nepovažuji navyšování v nejbližších letech za pravděpodobné.“

Dosud účastníci smlouvy zlikvidovali přes 95 tisíc kusů těžké konvenční výzbroje a techniky. Pro srovnání – během největší tankové bitvy historie se u Kurska v roce 1943 střetlo kolem 11 000 tanků a letadel.

Od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 se armáda zbavila například 1 500 bojových tanků, 1 800 bojových obrněných vozidel nebo 190 bojových letounů. Přesto považuje náčelník Generálního štábu současné počty techniky za dostačující. Připouští ale, že možné změny může přinést připravovaná Bílá kniha o obraně. „Armáda České republiky pak bude na nové či upřesněné úkoly reagovat nejen například změnou své organizační struktury, ale třeba i změnou počtů výzbroje a techniky,“ říká.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Počty zbraní a bojové techniky ozbrojených sil ČR. BT - bojové tanky, BOV - bojová obrněná vozidla, DS - dělostřelecké systémy, BL - bojové letouny, BV - bojové vrtulníky Počty zbraní a bojové techniky ozbrojených sil ČR. BT - bojové tanky, BOV - bojová obrněná vozidla, DS - dělostřelecké systémy, BL - bojové letouny, BV - bojové vrtulníky Počty zbraní a bojové techniky…
  • Modernizovaný tank T-72M4 CZ Modernizovaný tank T-72M4 CZ Modernizovaný tank T-72M4 CZ

Autor: Olga Haladová