Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Češi a Litevci společně na střelbách

Češi a Litevci společně na střelbách

16.2.2017 • Pobyt příslušníků Armády ČR na cvičení Training Bridge 2017 se přehoupl do druhé poloviny. Češi a Litevci nyní společně cvičí taktiku a střelecké dovednosti ve výcvikovém prostoru Kairiai.

Palbu zastavit, náboj skryj!
Palbu zastavit, náboj skryj!

„Tento týden se výcvik zaměřuje především na zlepšení střeleckých schopností. Naši i litevští vojáci měli možnost si také vyzkoušet a porovnat své útočné pušky, české CZ 805 Bren A1 a litevské Heckler & Koch G 36,“ říká rotmistr Martin Kolbábek, zástupce velitele první čety rotního úkolového uskupení.

„Na útočné pušce Heckler & Koch G 36 oceňuji především její nízkou hmotnost, nevyhovovala mi naopak její přílišná délka,“ komentoval své první pocity střelecký instruktor rotný Petr Holeš.

Litevci, kteří ze svých zbraní stříleli přes mechanická mířidla, byli naopak nadšeni z české útočné pušky především kvůli kolimátoru (optickému zařízení).

Společný výcvik české a litevské jednotky je obohacující pro obě strany i proto, že se při něm setkávají dvě pojetí ozbrojených sil. Na jedné straně je zde plně profesionální česká armáda a na straně druhé litevská, která před dvěma lety obnovila brannou povinnost na 9 měsíců. Většina litevských vojáků, se kterými čeští vojáci cvičí, patří právě mezi brance.

Koncem příštího týdne se budou vojáci rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017 spolu se svou partnerskou rotou z Praporu velkoknížete Kestutise přesouvat do 400 km vzdáleného výcvikového prostoru Pabrade, kde bude jejich výcvik vrcholit. Česká jednotka působící v Litvě se setkává s vřelým přijetím jak v Klaipedě, kde momentálně působí, tak ve vzdáleném Pabrade, kde probíhají jednání o dalším společném cvičení českých a litevských vojáků.

Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Společně na palebné čáře Společně na palebné čáře Společně na palebné čáře
  • Litevci se seznamují s Brenem Litevci se seznamují s Brenem Litevci se seznamují s Brenem
  • Než padne mlha, je třeba dostřílet Než padne mlha, je třeba dostřílet Než padne mlha, je třeba…
  • Češi s litevskými zbraněmi Češi s litevskými zbraněmi Češi s litevskými zbraněmi
  • Střelba – to je základ Střelba – to je základ Střelba – to je základ
  • Jeden z mála slunečných dní ve vojenském prostoru Kairiai Jeden z mála slunečných dní ve vojenském prostoru Kairiai Jeden z mála slunečných dní ve…
  • Střelby pod dohledem českého instruktora Střelby pod dohledem českého instruktora Střelby pod dohledem českého…
  • Litevská mlha Litevská mlha Litevská mlha

Autor: kapitán Daniel Waclawek, RUÚ Training Bridge 2017