Černý medvěd v taktické fázi pod palbou

Etnické násilí, jež propuklo ve státě Auriga v roce 2009, ukončily až mnohonárodní jednotky sdružené pod hlavičkou operace AUFOR. Jejich příchodem se situace v zemi zlepšila. Obyvatelé Aurigy však stále ještě nežijí ve stabilním a bezpečném prostředí.

Příslušníci Batarijské osvobozenecké armády a teroristických buněk „Simba“, jež etnické násilí rozpoutaly, přešly na guerillový způsob boje. Podporovány jsou navíc jedním ze sousedních států, který usiluje o vliv v celé oblasti.

V polovině roku 2011 vystřídaly další mnohonárodní jednotky své předchůdce a v operaci AUFOR II poskytují pomoc vládě státu Auriga.Taktická fáze cvičení Black Bear 2011 začala v noci na dnešek. Podle scénáře byly na základnu jednotek AUFOR II vypáleny dvě rakety. Pár minut po půlnoci se ve srubovém táboře ozvaly dva výbuchy. Ticho pak pořízly sirény a hlášení nařizující všem, aby se okamžitě schovali v krytu před možným pokračováním útoku ze vzduchu. V okamžiku byl celý tábor na nohou a všichni cvičící se přesunuli do jednoho ze srubů, který představoval bunkr. Reakce příslušníků mnohonárodního praporu byl hodnocena přísnými rozhodčími. I zde platí stará vojenská moudrost o tom, že těžko na cvičišti znamená lehko na bojišti.

Dopoledne se podle námětu konala schůzka představitele místní samosprávy a představitele AUFOR II. Během setkání došlo k přestřelce mezi příslušníky NATO MNMPBAT a opozičními silami, během níž byly zaznamenány ztráty na obou stranách. Došlo k evakuaci představitele AUFOR II do určeného místa a návrat příslušníků praporu do kempu. Během návratu příslušníků NATO MNMPBAT do kempu došlo k přepadu kolony za využití ručních zbraní. Nastražená byla i mina, kterou však příslušníci praporu objevili a na její zneškodnění byl přivolán pyrotechnický EOD tým.

Odpoledne dostal prapor za úkol vybudovat a zajistit činnost na kontrolním bodě. Kontrolní bod byl napaden ozbrojenci za použití minometů a ručních zbraní. Při přestřelce došlo na obou stranách ke zranění a ztrátám. Příslušníci NATO MNMPBAT si pro zraněné vyžádaly "MEDEVAC - Medical evacuation" - vrtulník s lékařským vybavením, který zraněných transportoval do bezpečné zóny.

Navečer přišli nespokojení místní obyvatelé před bránu základny jednotek AUFOR II, kde se připoutali a žádali o práci. Překonání pasivního odporu bylo další ze zadání ve scénáři, se kterým se musel velitel mnohonárodního praporu Vojenské policie kapitán Robert Vorih vyrovnat.

Češi pokračují ve střeleckém výcviku

Česká četa dostala dopoledne unikátní možnost výcviku na trenažéru „Jakub Building Gun“. Jedná se o budovu, ve které je možné skloubit taktický pohyb v interiéru s ostrou střelbou. Samotná střelecká místnost je obložená silnou vrstvou pryže, která je schopna absorbovat zásahy projektilů až do ráže 9mm Luger. Při použití speciálních lapačů lze dokonce uvnitř střílet i redukovaným střelivem v ráži 7.62 mm, z útočné pušky Sa 58V. Mezi další možnosti tohoto zařízení patří i zadýmování střeleckého prostoru, stroboskopické a akustické efekty. Toto vše může v reálné situaci rozptýlit pozornost vojenských policistů. Proto se na takové podmínky musí připravovat. „Trenažér tohoto typu je velmi užitečné zařízení“, poznamenal k dopolední části výcviku velitel české vojensko-policejní čety, který si jeho průběh pochvaloval.