Černý medvěd střílí přesně

Autor: major Jan Čermák

Příslušníci české čety Mnohonárodního praporu Vojenské policie NATO strávili dnešní dopoledne na střelnici. Plnili tak jeden z důležitých úkolů cvičení Black Bear 2011.

Střelby jsou povinnou a vysoce sledovanou součástí každého cvičení praporu s vyvedením. Bezchybné ovládání přidělených zbraní je základní podmínkou pro splnění úkolů nejen v taktické části cvičení, kde budou vojenští policisté využívat systém simulace střelby MILES, ale především při reálném nasazení v zahraniční operaci.

Střelecká část cvičení Black Bear 2011 prověřila české vojenské policisty v ovládání jejich hlavní zbraně, kterou je dobře známý Sa 58V. Terčový manévr imitoval přibližující se skupinu nepřátelských osob. Na pokrytí svých terčů měl každý střelec jeden zásobník o třiceti nábojích bez časového omezení.

Každý příslušník české čety je vybaven také záložní zbraní - pistolí Glock 17. Následující část střeleb byla zaměřena právě na ni. Slovenští řídící tohoto úseku poněkud přitvrdili. V limitu 30 sekund s přebitím zásobníku museli cvičící trefit pět sklápěcích železných terčů na pravé a pět na levé straně. V průměru tak vycházela méně než jedna sekunda na jeden výstřel. I přes opravdu obtížně nastavené podmínky se několika Čechům podařilo ještě před vypršením časového limitu složit všechny připravené sklopné terče.

Poslední částí střeleckého cvičení byla střelba z brokovnice Winchester Defender 1300, která rovněž patří k výzbroji některých vojenských policistů. Hodnotícím kritériem byl tentokrát nejrychlejší čas a samozřejmě i počet zasažených terčů. O tom, že pět připravených terčů je možné složit za méně než pět sekund nás přesvědčil hned první střelec z české čety.

V odpoledních hodinách se uskutečnila soutěž o nejrychlejšího střelce Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO. Každý národ nominoval čtyři soutěžící, kteří se po rozlosování do párů utkali vyřazovacím systémem o další postup. Z postoje s rukama za hlavou museli střelci bleskurychle tasit pistoli a ve správném pořadí trefit sklopné terče. Rychlejší z dvojice postupoval do dalšího kola. Ve finálovém rozstřelu zvítězil rotný Jaroslav Foľta z prešovského útvaru slovenské vojenské policie.

Black Bear 2011 se dnešním večerem překlopí do své taktické části, kde budou jednotlivé národní prvky v součinnosti plnit zadané úkoly a řešit rozehrané situace fiktivní operace AUFOR na území státu Auriga. O vývoji situace v této fiktivní zemi, kam byl podle námětu cvičení mnohonárodní prapor nasazen, budeme informovat zítra.

Celkové zpravodajství