Černý medvěd – vzájemná podpora

Cvičení Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO Black Bear 2011 ve slovenském vojenském výcvikovém prostoru Lešť pokračuje již čtvrtým dnem. Náročnost úkolů a důraz na bezchybnou spolupráci napříč jeho strukturou se stupňuje.

Příslušníci MNMPBAT, kteří podle námětu cvičení působí v sestavě sil AUFOR II ve státě Auriga, měli dnes opravdu perný den. Hned ráno se rozběhla operace na záchranu rukojmích. Ti byli drženi na bývalé ubytovací části vojenské základny, která na Lešti v minulosti stála. Po získání a vyhodnocení zpravodajských informací záchranná akce začala. Jakmile síly MNMPBAT vjely s využitím obrněných vozidel mezi budovy, strhla se přestřelka. Teroristé pálili odevšad, žádné okno nebylo bezpečné, vchody do budov byly navíc zajištěny nástrahami. Tato část cvičení měla za cíl prověřit spolupráci mezi jednotlivými zasahujícími skupinami. Schopnost provádět koordinovanou činnost a vzájemně se podporovat přímo na místě je naprosto zásadní. Češi tak využívali krycí palby polských obrněných vozidel při postupu směrem k budově, ze které je střelbou ohrožovali příslušníci opozičních sil. Vojenští policisté se museli několikrát přeskupit a zvolit jiný směr postupu. Odpor opozičních sil byl nezvykle silný. Rozhodčí proto museli v určité fázi do rozehrané situace vstoupit a ukončit ji. Nicméně cíl dopolední části, tedy prověřit schopnosti spolupracovat přímo na místě byl splněn.

Odpoledne čekal cvičící další velký úkol. Doprovodit logistický konvoj. I přes to, že zpravodajské informace varovaly před možným přepadením, zásobování se nesmí zadrhnout. Ponechat vojáky bez přísunu materiálu je prostě nemožné. Konvoj tedy vyrazil ve 14:00 hodin. Příslušníci MNMPBAT neponechali nic náhodě. Trasu nejdříve prověřil předsunutý tým. Při své práci se soustředil na místa, kde jak říkají „afghánské“ zkušenosti by mohlo hrozit nebezpečí v podobě nastražených výbušnin. Po prověření cesty konvoj vyrazil. Vzhledem ke skutečně vysokému riziku požádali vojenští policisté o leteckou podporu. Tu poskytoval podzvukový proudový bitevník L-39 Albatros slovenských vzdušných sil. Po pár kilometrech byl konvoj skutečně přepaden a zničením prvního a posledního vozidla zablokován na silnici. Opět se strhla velmi divoká přestřelka. Letoun, poskytující vzdušnou podporu několika velice nízkými nálety pokryl místa odkud se ozývala nejprudší palba opozičních sil. Vojenští policisté se velmi houževnatě bránili. Využívali krytí za obrněnými vozidly a útočícím opozičním silám kladli opravdu tuhý odpor. I do této situace posléze vstoupili rozhodčí a akci ukončili.

Nyní probíhá vyhodnocování údajů ze systému simulace střelby MILES a informací, které si příslušníci rozhodčí služby přinesli přímo z terénu. Černý medvěd tak začíná pomalu připravovat „vysvědčení“ pro Mnohonárodní prapor vojenské policie NATO.