Čáslavský Den otevřených dveří přilákal tisíce návštěvníků

Autor: Pavel Lang, foto a video: Jan Kouba

Slova velitele 21. základny taktického letectva plukovníka gšt. Petra Lančiho o otevřenosti vůči veřejnosti se bezezbytku naplnila. Jeho pozvání do „otevřených dveří“ čáslavského letiště vyslyšely poslední květnovou sobotu tisíce zájemců.

Několikaměsíční úsilí příslušníků letecké základny Čáslav ve spolupráci se společností RTT přineslo kýžený úspěch - atraktivní podívanou jak na zemi, tak ve vzduchu. Z původní letecké show v roce 2005, která byla jakýmsi vstřícným gestem obyvatelům okolních obcí a měst zatížených hlukem leteckého provozu, se stala důstojná prezentace tuzemské a zahraniční letecké techniky, která již překročila regionální charakter.

Výjimečných zážitků prožily tisíce návštěvníků několik. Mezi nejsilnější patřily bezprostřední kontakty s historickými a současnými letouny na statické stojánce a letecká show několika desítek strojů na obloze. Svoji mistrovskou techniku pilotáže opět potvrdili piloti předváděcího týmu vzdušných sil Armády České republiky (tzv. Display Team) v ukázkách letounů JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, jakož i vrtulníků W-3A Sokol a Mi-24/35. Zejména desetiminutová pilotáž nadporučíka Martina Špačka z 211. „tygří“ taktické letky nadchla fajnšmekry akrobatického létání.

Nad letošním ročníkem Dne otevřených dveří, věnovanému 95. výročí československého vojenského letectva, převzal záštitu náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel. „Jako bývalý výsadkář mám k tomuto prostředí blízký vztah, a proto jsem záštitu nad čáslavským Dnem otevřených dveří rád přijal. Považuji to za jakousi velkou rodinnou slavnost všech příznivců letectví. Tisíce návštěvníků se tady blíže seznámí s činností profesionálů, což je pro nás pozitivní výsledek,“ řekl generálporučík Petr Pavel a vzpomněl na nedávno zesnulého čs. stíhače v RAF brigádního generála v. v. Zdeňka Škarvadu.

  • Více informací ze Dne otevřených dveří na letecké základně Čáslav si můžete přečíst v červnovém čísle časopisu A report.