Čáslavská základna - NATO v praxi

Autor: kapitánka Denisa Vernerová

V úterý 18. června 2013 se na čáslavské základně uskutečnila akce Poznej NATO. Informační centrum o NATO pravidelně organizuje besedy a ukázky pro středoškolské studenty s cílem představit Severoatlantickou alianci včetně zapojení naší republiky.

Součástí tohoto projektu se stala i 21. základna taktického letectva Čáslav. Těsně před desátou hodinou dorazili na základnu studenti z jaroměřského a brněnského gymnázia. Uvítání se osobně ujal zástupce velitele základny plukovník Ondřej Rejman, který během své prezentace studentům popsal, co a jakým způsobem se na základně změnilo po vstupu do NATO a jak základna v rámci NATO pracuje. Studenti se aktivně zajímali o úkoly plynoucí z tohoto členství a také o působení základny v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany NATO NATINADS. Velmi atraktivní bylo také několikaměsíční působení příslušníků základny v pobaltských zemích v rámci Úkolového uskupení Baltic Air Policing.

Že studenti poslouchali velmi pečlivě dokazoval fakt, že po krátkém testu, téměř jedna třetina studentů zodpověděla správně všechny otázky, a ty rozhodně k těm lehčím nepatřily. Ze správných odpovědí byli poté vylosováni tři studenti – konkrétně studentky, které si mohly v leteckém simulátoru okusit trochu z práce našich pilotů.

Studenti poté absolvovali krátkou cestu do historie v podobě muzea základny a statické ukázky letounů, které na základně působily v minulosti.

Současnost základny zase demonstrovaly stroje JAS-39 Gripen a L-159 ALCA během prohlídky hangáru. Navzdory velmi horkému počasí proběhla exkurze přesně podle plánovaného harmonogramu.

„Jsme rádi, že můžeme touto formou spolupracovat jak s Informačním centrem o NATO, tak i se studenty. Pevně věřím, že když jim u nás na základně představíme kousek toho, co NATO v praxi představuje, pomůžeme tím rozšířit nejen jejich povědomí o této významné organizaci, ale zároveň i smysl a důležitost ochrany vzdušného prostoru naší země,“ dodává plukovník Ondřej Rejman.