CASA místo anduly

Autor: Miroslav Šindelář

Střídáním generací by se také dalo nazvat uvedení do provozu čtyř dopravních letounů CASA C-295M na základně dopravního letectva v pražských Kbelích.

To se uskutečnilo ve středu 22. prosince 2010, kdy slavnostnímu nástupu příslušníků kbelské základny byl přítomen velitel vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner spolu s dalšími hosty. Na letištní ploše se představily čtyři nové stroje CASA ve čtyřech různých verzích, které nahrazují střední dopravní letadla An-26.

Jak uvedl odcházející velitel základny dopravního letectva plukovník Josef Bejdák, přes všechny potíže, které se točily kolem nákupu, letadla jsou na základně a přispějí k větší bezpečnosti přepravy. Budou k dispozici další generaci nastupujících pilotů, mezi nimiž je také jedna dáma – nadporučice Pavlína Engelová.

Současný velitel kbelské základny plukovník gšt. Jiří Vávra v projevu zdůraznil skutečnost, že tyto stroje budou sloužit bezpečné přepravě možná až třicet let a čeká je nasazení v misi ISAF v dalekém Afghánistánu. „Už dnes plníme celou řadu nových úkolů a tato letadla nám naši práci určitě usnadní,“ řekl plukovník Vávra.

Generál Jiří Verner popřál letce, v jejíž sestavě budou casy působit, mnoho úspěchů známým leteckým sloganem: Kolik vzletů, tolik šťastných přistání.

Vojenský kaplan nadporučík Jiří Zedníček poté poprosil o požehnání bezpečného letu nejen pro posádky, ale také pro cestující, kteří jistě ocení komfort těchto španělských strojů.