Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Bučovičtí uctili památku obětí demonstrací za litevskou nezávislost

Bučovičtí uctili památku obětí demonstrací za litevskou nezávislost

17.1.2017 • Bezmála dvě desítky vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice, kteří se účastní mezinárodního cvičení Training Bridge 2017 v Litvě, reprezentovalo Armádu České republiky na tradičním celostátním běhu ve Vilniusu, který se koná u příležitosti oslav Dne obránců svobody.

„Byli jsme rádi, že jsme se mohli tohoto běhu zúčastnit spolu s litevskými kolegy. Po celu dobu jsme běželi s naší partnerskou rotou a navzájem jsme se povzbuzovali. Líbí se mi, že Litevci pamatují na svoje hrdiny a oběti boje za svobodu,“ řekl vedoucí praporčík rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017 nadrotmistr Marek Macháček.

Den obránců svobody je v celé Litvě slaven od roku 1992. Společný běh ve Vilniusu je připomínkou události z 13. ledna 1991, kdy sovětské jednotky zasáhly proti neozbrojeným litevským občanům u televizní věže ve Vilniusu. Během zásahu zemřelo 14 civilních osob a řada dalších byla zraněna.

Cvičení Training Bridge 2017, společný výcvik českých a litevských vojáků, probíhá v kasárnách ve městě Klaipeda a ve výcvikovém prostoru Kairiai a Pabrade. V rámci něj jsou procvičovány běžné taktické činnosti na stupni roty a součinnost českých a litevských vojáků při plnění úkolu.

Za českou stranu se cvičení účastní rotní úkolové uskupení v počtu 112 osob pod velením kapitána Miroslava Maixnera, velitele 1. pěší roty 74. lehkého motorizovaného praporu. Jednotka se na cvičení Training Bridge 2017 přesunula spolu s 37 kusy techniky včetně 15 lehkých obrněných vozidel IVECO. Ostatní vozidla jsou logistického, zabezpečovací a přepravního charakteru.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Čeští vojáci v cíli Čeští vojáci v cíli Čeští vojáci v cíli
  • Památník obětí Památník obětí Památník obětí
  • Televizní vysílač, kde došlo ke krvavému konfliktu Televizní vysílač, kde došlo ke krvavému konfliktu Televizní vysílač, kde došlo ke…
  • Pohled na účastníky běhu před startem Pohled na účastníky běhu před startem Pohled na účastníky běhu před…
  • Česká jednotka po náročném výkonu Česká jednotka po náročném výkonu Česká jednotka po náročném…

Autor: kapitán Daniel Waclawek, kaplan RUÚ Training Bridge 2017