Agentura logistiky převzala první část balistických vest, celkem jich dostane 5500

Autor: Petr Kostelka

Centrum zabezpečení materiálem týlových služeb v Brně tento týden zahájilo proces přebírání ochranných balistických univerzálních vest (VOBU). Společnost Argun s. r. o. z Hradce Králové jich do konce roku 2020 dodá celkem 5500 kusů ve čtyřech etapách za zhruba 254 milionů. Vojáci dostanou vesty v černé a zelené barvě.

Agentura logistiky převzala první část balistických vest

Přebírání prvních kusů vest se účastnili hlavní funkcionáři a odborníci z brněnského centra. Za dodavatele, tedy společnost Argun s.r.o. byl přítomný její majitel Stanislav Petr, který předvedl technologický postup sestavování vesty a následně její rychlý nouzový „odhoz“ pomocí speciálního systému. 

Balistická vesta ve čtvrtém stupni odolnosti slouží jako osobní ochranný prostředek a je určená k ochraně životně důležitých orgánů proti účinkům střepin při výbuchu granátů a střel z ručních zbraní. Podmínkou je zachování co nejvyšší mobility a pohodlí vojáka.

Jednoduchá manipulace, variabilnost

K výhodám vesty je nutno přičíst jednodušší manipulaci, větší variabilnost, využití nových materiálů a technologií zpracování a snížení hmotnosti. Konečná podoba byla ovlivněna při provádění vojskových zkoušek samotnými budoucími uživateli. 

Vesta musí jako variabilní systém vyhovět individuálním požadavkům jednotlivých uživatelů a v maximální možné míře umožňovat nastavení a přizpůsobení anatomii trupu každého uživatele, aniž by se výrazně omezila jeho pohyblivost a psychická pohoda. Účinnou plochu pokrytí těla je možné měnit přídavnými komponenty VOBU (krytí krku, ramen, paží, klínu a beder). 

Systém vesty VOBU umožňuje okamžité odhození vesty. VOBU je kompatibilní s ochrannými balistickými přilbami používanými v AČR a u Vojenské policie, nebo kuklami (letní/zimní) používanými v bojové technice, zbraněmi odpalovanými z ramene a zbraněmi s obsluhou, s vybavením pro komunikaci a vybavením pro nošení zátěže.