Brigádní generál Zoltán Bubeník ocenil úspěšné vojenské zdravotníky

Autor: kapitánka Lada Ferkálová, tiskový a informační důstojník Agentury vojenského zdravotnictví

Devět příslušníků vojenské zdravotnické služby, kteří dosáhli významných úspěchů v České republice a v zahraničí, ocenil ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník. Stalo se tak včera v Agentuře vojenského zdravotnictví AČR v Hradci Králové.

Vojenští zdravotníci sbírají úspěchy na všech frontách

„Zdravotnická služba se bezpochyby má čím chlubit, ale vaše důležitá a každodenní práce často upadá v zapomnění a ostatní ji často berou jako samozřejmost, byť se odborně podílíte na prakticky veškerém výcviku i běžném životě v armádě,“ řekl na setkání zdravotníkům generál Zoltán Bubeník. Upozornil, že na rozdíl od ostatních odborností se odbornému výcviku věnují minimálně, protože jsou prakticky neustále v takzvaném ostrém nasazení péče o zdraví ostatních a záchrany lidských životů.

Zoltán Bubeník poděkoval i pětici studentů Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, kteří zvítězili v soutěži Medik roku 2017. „Asi není náhodou, že budoucí vojenští lékaři již opakovaně uspěli v této soutěži. Podíl na tom, že jste zvyklí fungovat jako tým a ne pouze jako individuality, má bezesporu vojenský dril a disciplína,“ ocenil ředitel Agentury vojenského zdravotnictví, který studentům nezapomněl naznačit perspektivy a možnosti dalšího působení ve vojenské zdravotnické službě.

Zkušenosti sbíral v Afghánistánu i ve Slovinsku

Významné mety co se týče zdravotnické služby, dosáhli další tři vojenští zdravotníci. Například nadpraporčík Jiří Svoboda, příslušník 7. polní nemocnice, získal 8. května medaili z rukou ředitele Zdravotnické záchranné služby Královehradeckého kraje Jiřího Maška. Jiří Svoboda v současné době působí na výjezdové základně v Trutnově a je právě jedním z vojenských zdravotníků, kteří patří do zmíněného ostrého nasazení. Svou odbornost si prohloubil i během několika nasazení v Afghánistánu a Slovinsku.

Nadrotmistr Lukáš Slejška, příslušník praporního obvaziště 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, a nadrotmistr Richard Dvořák ze 43. výsadkového praporu Chrudim, který je v současnosti v zahraničí, získali zdravotnický odbornostní odznak Expert Field Medical Badge (EFMB). Jde o odznak historický a poprvé byl udělen v roce 1965. Pro jeho získání je potřeba zvládnout širokou škálu teoretických i praktických znalostí a dovedností podle standardů US Army. Ze statistik dlouhodobě vyplývá, že kurz zvládne každý pátý uchazeč, což potvrzuje jeho prestiž.

Oba čeští vojáci náročný kurz nejenom dokončili, ale také získali oprávnění vykonávat funkci instruktorů a hodnotitelů v dalších kurzech. „Tento kurz mi dal mnoho nových zkušeností, zážitků a přátel. Jsem hrdý, že jako jeden ze dvou českých vojáků mohu nosit tento prestižní odznak,“ řekl nadrotmistr Lukáš Slejška.


Kurz trvá dva týdny a čeští vojáci se ho účastnili od 16. do 30. března na americké základně Grafenwöhr v Německu. V první části byli účastníci seznámeni se všemi požadovanými postupy od použití radiostanice až po naložení raněného do bojového vozidla. Druhá část, která zabrala šest dní, byla ve znamení přezkušování jednotlivých dovedností na teoretické i praktické úrovni.