Branné závody a prezentace armády mají v Moravskoslezském kraji velký ohlas

Autor: Martin Ogořalek

Prezentaci o Armádě České republiky a zahraničních operacích, ale také oblastní, krajské a celostátní branně vědomostní soutěže pořádá Krajské vojenské velitelství Ostrava ve svém kraji pro děti základních a středních škol.

Branné závody a prezentace armády mají v Moravskoslezském kraji velký ohlas

Ve dnech 6. a 7. června 2018 se v Ostravě poprvé uskutečnilo celostátní kolo branné soutěže pro žáky základních a středních škol pod názvem Battlefield a Legie. Soutěže se zúčastnilo 200 žáků z 32 škol celé České republiky.

Žáci si vyzkoušeli práci s dalekohledem, překonávali dráhu bojovníka v plynové masce, házeli granátem, procházeli „minovým“ polem, vyzkoušeli si silové i vytrvalostní testy, orientovali se v mapě i terénu, absolvovali malý armádní test a získali povědomí o historii. Takové setkání s vojáky ostravského velitelství pak zanechá u soutěžících nezapomenutelné zážitky.

Prezentace na škole

Zájem o seznámení se s armádou mají jak školy městské, tak vesnické. 1. června 2018 zavítali zástupci KVV Ostrava se svou prezentací na Základní školu v Jindřichově u Krnova, kde pro děti připravili atraktivní dětský den.

I zde žákům rozšiřovali povědomí o armádě, krizových situacích, působení českých vojáků v zahraničí a současně rozvíjeli jejich fyzické dovednosti a předávali odkaz vlastenectví v podobě informací o 1. a 2. světové válce.

Soutěž Wolfram

Během posledních dvou týdnů příslušníci KVV Ostrava uspořádali také oblastní branné soutěže pod názvem Wolfram ve městech Opava, Kopřivnice a Krnov. Dalších 7 oblastních kol proběhne v Moravskoslezském kraji ještě v závěru tohoto školního roku. Soutěž má vždy tři vítězná družstva, která se vedle hodnotných cen těší také z postupu do krajského kola. To proběhne ve dnech 21. až 22. září 2018 ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.