Bojové střelby ukončily cvičení zaměřené na integrovanou protivzdušnou obranu NATO

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Tobruq Legacy 2017, mezinárodní cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany, které se v minulých dvou týdnech uskutečnilo na území České republiky, Litvy a Rumunska, vyvrcholilo ve středu 19. července bojovými střelbami. Do cvičení se zapojilo 2200 vojáků z deseti členských států NATO. S úkoly, které byly zaměřené na integrovanou protivzdušnou a protiraketovou obranu střední a východní Evropy, se seznámil i náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

Bojové střelby ukončily taktické cvičení zaměřené na integrovanou protivzdušnou obranu NATO

„Myšlenka cvičení Tobruq Legacy vznikla před třemi lety v České republice s cílem procvičit plnění úkolů pozemní protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení a zvýšení interoperability při společném nasazení. Novinkou letošního roku bylo nejen rozšíření cvičení, které se uskutečnilo souběžně v České republice, Litvě a Rumunsku, ale i komplexnost. Znamenalo to zapojit do cvičení proces velení a řízení od aliančních velitelství integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATINAMDS, přes národní stupně CRC a jim podřízená místa velení až po přidělení cílů jednotlivým palebným prostředkům,“ konstatoval armádní generál Josef Bečvář.

Novinka: řízení obrany z několika států současně

Během mezinárodního cvičení Tobruq Legacy 2017 byla poprvé v historii v tomto rozsahu ověřena schopnost států NATO aktivovat a efektivně řídit integrovanou protivzdušnou obranu na území několika států současně.

„Pod vedením českého, litevského a rumunského velitele byla vytvořena v sektoru odpovědnosti jednotlivých států integrovaná protivzdušná obrana. Řízena byla mezinárodním velitelstvím na území Rumunska, jež spadalo do podřízenosti Velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu. V průběhu taktického cvičení byla reálně ověřena schopnost integrované protivzdušné a protiraketové obrany vést efektivní bojovou činnost proti jakékoliv vzdušné hrozbě,“ uvedl plukovník Ján Sedliačik, velitel 25. protiletadlového raketového pluku. Právě vojáci z tohoto útvaru se ujali organizace cvičení v České republice.

Vystřelili přes sedmdesát raket

Taktické cvičení na českém území završily bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Zúčastnili se jich vojáci ze čtyř států NATO (České republiky, Maďarska, Slovenska, USA), kteří stříleli celkem z šesti typů protiletadlových raketových systémů. Češi používali protiletadlové komplety RBS-70, S-10M a S-2M, Slováci komplety IGLA a Maďaři systémy Mistral. Zapojili se i Američané s komplety Avenger, kteří vedli střelbu pomocí kulometu, jenž je součástí tohoto zbraňového systému. Aliančním jednotkám při střelbách ve vojenském újezdu Hradiště veleli Češi.

Odpáleno bylo více než sedmdesát raket. Vojáci stříleli na nejrůznější typy terčů – pozemní světla, speciální světlice, meteorologický balón, rukáv tažený za dálkově řízeným bezpilotním prostředkem či speciální infrazářič, který se přidává za zmíněný rukáv.

Novinkou byla řízená střelba ze dvou střelnic

Společné střelby jednotek protivzdušné obrany z několika zemí NATO zažil vojenský újezd Hradiště poprvé minulý rok v červnu. Letošní novinkou byla řízená střelba, která probíhala ze dvou střelnic současně. Část protiletadlových prostředků působila na terče ze střelnice Březina, druhá pak ze střelnice Mětikalov.

„Tuto dovednost jsme dosud v praxi nezkoušeli. Situace, kterou jsme tak simulovali cvičícím jednotkám, mnohem více odpovídá podmínkám při reálném bojovém nasazení jednotek pozemní protivzdušné obrany,“ uzavřel podplukovník Jaroslav Daverný, řídící cvičení Tobruq Legacy 2017 na českém území.

Tobruq Legacy 2017

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...