Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Bez logistů a ženistů se Bahna neobejdou

Bez logistů a ženistů se Bahna neobejdou

22.6.2012 • Cvičiště zadních Bahen nedaleko obce Strašice se v posledních dnech změnilo v bojiště. Tuto nejzápadnější část Vojenského výcvikového prostoru Brdy zítra 23. června čeká největší součinnostní cvičení útvarů společných sil s kluby vojenské historie, kterým se jejich příslušníci budou prezentovat na letošním 23. ročníku Dne pozemního vojska BAHNA 2012.

Za vším se ale skrývají týdny tvrdé každodenní práce stovek vojáků. Pro ně je prezentace na Bahnech nejen přípravou ve vlastní odbornosti, ale i přípravou k možnému nasazení v zahraničních misích.

Z toho vychází i společná dynamická ukázka bojových jednotek pozemních sil za podpory letectva a dělostřelectva, která bude zřejmě nejatraktivnější částí programu.

Přesto zde svou nezastupitelnou úlohu sehrávají logisté a ženisté. Těm povinnosti začínají mnohem dřive než ostatním. Jejich úkolem je nejen příprava a úprava prostoru pro statické a dynamické ukázky, ale i vytvoření zázemí pro ostatní cvičící jednotky. „Voják, aby mohl dobře plnit úkoly, musí mít kde spát, kde se umýt, kde se najíst a kde uložit a ošetřit zbraně a zaparkovat techniku,“ potvrdil z vlastních zkušeností velitel 142. praporu oprav podplukovník Róbert Sdurko. Právě jeho vojáci zabezpečují většinu těchto podpůrných služeb pro ostatní cvičící jednotky, bez kterých se žádná armáda neobejde. Z toho vyplývá, že práce, která není na první pohled vidět, bývá často tou nejdůležitější. Tentokrát se na tyto podpůrné jednotky nezapomnělo ani v samotném programu letošního ročníku. Jejich společná ukázka vychází z reálné situace, ke které může dojít při působení logistických jednotek na území Afghánistánu.

I když jejich odborností je podpora cvičících vojsk, řada z nich je mistry v ovládání speciální vojenské techniky, jako jsou nakladače, jeřáby, rypadla, bagry, výdejny pohonných hmot či polní kuchyně. Tito příslušníci nezapomínají na to, že jsou především vojáky, kteří dokážou nejen pomoci občanům České republiky například při živelních katastrofách, ale i plnit úkoly v zahraničních operacích.

Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.43, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Pitná voda je nezbytná nejen pro kuchaře Pitná voda je nezbytná nejen pro kuchaře Pitná voda je nezbytná nejen pro…
  • Polní park vojenské techniky Polní park vojenské techniky Polní park vojenské techniky
  • Výdej stravy Výdej stravy Výdej stravy
  • Kultura polního stravování Kultura polního stravování Kultura polního stravování
  • Maskované ubytovací prostory cvičících jednotek Maskované ubytovací prostory cvičících jednotek Maskované ubytovací prostory…
  • Vojenští truhláři z 15. ženijní brigády se na Bahnech nezastaví Vojenští truhláři z 15. ženijní brigády se na Bahnech nezastaví Vojenští truhláři z 15.…

Autor: nadporučice Veronika Dvořáková a kpt. Michal Abrhám