Bechyňští ženisté se s vojáky Texaské a Nebraské národní gardy potkají na cvičení

Autor: kapitánka Jana Sedláčková, tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku

Zástupci Texaské a Nebraské národní gardy strávili v minulém týdnu tři dny v České republice. V pátek 2. února navštívili 15. ženijní pluk v Bechyni. O den dříve se zahraničními hosty na Generálním štábu AČR jednal 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun. Poté se delegace přesunula na Ministerstvo obrany, kde s ní diskutoval náměstek ministryně obrany Jakub Landovský a zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel SOC MO generálmajor Jiří Verner.

Do Bechyně velitele Texaské národní gardy generálmajora Johna Nicholse a velitele Nebraské národní gardy generálmajora Daryla Bohace doprovodil generálporučík Jiří Baloun, zástupce velitele Pozemních sil plukovník Petr Procházka, vojenský attaché Spojených států amerických plukovník Roger Bowman a další příslušníci národních gard států Texas a Nebraska.

Delegaci po přistání na bývalém vojenském letišti v Bechyni přivítal velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk. Hlavním předmětem jednání bylo prohloubení spolupráce v oblasti přípravy ženijních jednotek a specialistů EOD (Explosive Ordnance Disposal). Hosté se zde seznámili se strukturou, hlavními úkoly 15. ženijního pluku a spoluprací se zahraničními partnery v oblasti přípravy vojsk. Po prezentaci zhlédli ukázku vybavení jednotek EOD.

Projekto spolupráci „State Partnership Program“

Představitelé národních gard států Texas a Nebraska navštívili Českou republiky v rámci projektu o spolupráci „State Partnership Program“.

„Ženisté navázali spolupráci s národními gardami států Texas a Nebraska již v roce 2012. Během jednání jsme prodiskutovali oblasti a termíny společných výcviků v letech 2018 a 2019. Oboustranně bylo odsouhlaseno pokračování výcviků v oblasti EOD, Route Clearance Patrol (RCP), prevenci proti improvizovaným výbušným zařízením (C-IED- Counter-Improvised Explosive Device) a přípravě stavebních a pontonových jednotek,“ vysvětlil velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Lustyk.

„Účastí na cvičeních a výcvicích se zahraničními partnery získáváme neocenitelné zkušenosti při budování a udržování požadovaných schopností,“ dodal plukovník Lustyk.

Obě strany spolu budou cvičit

Ženisté se tak setkají s příslušníky Texaské a Nebraské národní gardy například při výcviku ve vyhledávání improvizovaných výbušných prostředků během patrol, tzv. Route Clearance Patrol (RCP), dále v rámci výcviku pontonových jednotek při překonání vodních překážek v Litoměřicích a Texasu či v německém Hohenfelsu při výcviku ženijních stavebních jednotek.

Čtvrteční jednání v Praze na Generálním štábu bylo zaměřeno na prohloubení spolupráce Armády ČR s národními gardami v oblasti společných cvičení a výměny zkušeností. Obě strany ale diskutovaly i témata priority armády do roku 2030, rozvoj a nasazení pasivních sledovacích systémů a ochrana proti zbraním hromadného ničení.

Zástupci Armády ČR seznámili delegaci také s hlavními úkoly a aktivitami Vzdušných sil AČR s důrazem na nasazení v misi Air Policing na Islandu, která se uskutečnila za účasti Nebraské národní gardy. Závěr návštěvy byl věnován nasazení vojáků v zahraničních operacích a jednání se zástupci Ředitelství speciálních sil a Vojenské policie.