Armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

Autor: Michal Voska

Desítky hodin ve vzduchu a více než sto navedení na cíl mají za sebou piloti a předsunutí letečtí návodčí, kteří se účastní vojenského cvičení Ample Strike. I když bylo oficiálně zahájeno již minulý týden, cvičit začali vojáci v pondělí. Nad Českou republiku se každý den vydávají z britských ostrovů americké strategické bombardéry B-52 a B-1, z Německa přilétají tornáda a z Maďarska gripeny. Cvičící navštívil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, který zhlédl řadu dynamických ukázek.

Armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

Cílem Ample Strike je podle armádního generála Josefa Bečváře, který v úterý cvičení sledoval, hlavně výcvik předsunutých leteckých návodčí. Dále uvedl, že se v rámci cvičení trénuje také překonávání protivzdušné obrany, tankování za letu nebo součinnost palby na cíl. „Cvičení má mezinárodní dosah a já jsem rád, že je každým rokem jiné, zajímavější, dynamičtější. Klade obrovské nároky na všechny cvičící a umožňuje díky mezinárodnímu prostředí vzájemné předávání zkušeností a dovedností," uvedl generál Josef Bečvář.

„Scénáře popisují nejrůznější bojové situace, které jsou inspirovány zkušenostmi ze zahraničních operací a také reagují na současné celosvětové hrozby,“ uvedla majorka Denisa Vernerová z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR.  Může se jednat například o boj v zastavěné oblasti, ničení pohyblivých cílů nebo třeba přepadení konvoje vozidel. „V každé epizodě scénáře musí návodčí prokázat, že je schopen správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. Situace se rychle mění a návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který hodnotí výkon každého návodčího,“ poznamenal řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Cvičení ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích potrvá do 12. září. Do cvičení se letos zapojí i téměř 100 příslušníků aktivní zálohy. Za úkol mají ochranu a zajištění bezpečnosti letiště v Náměšti, zapojí se aktivně i do připravených scénářů v nedalekých Vícenicích.

Cvičení Ample Strike navštívil NGŠ AČR armádní generál Josef Bečvář

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...