Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

Armádní generál Josef Bečvář navštívil cvičení Ample Strike

30.8.2017 • Desítky hodin ve vzduchu a více než sto navedení na cíl mají za sebou piloti a předsunutí letečtí návodčí, kteří se účastní vojenského cvičení Ample Strike. I když bylo oficiálně zahájeno již minulý týden, cvičit začali vojáci v pondělí. Nad Českou republiku se každý den vydávají z britských ostrovů americké strategické bombardéry B-52 a B-1, z Německa přilétají tornáda a z Maďarska gripeny. Cvičící navštívil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, který zhlédl řadu dynamických ukázek.

Letečtí návodčí
Letečtí návodčí

Cílem Ample Strike je podle armádního generála Josefa Bečváře, který v úterý cvičení sledoval, hlavně výcvik předsunutých leteckých návodčí. Dále uvedl, že se v rámci cvičení trénuje také překonávání protivzdušné obrany, tankování za letu nebo součinnost palby na cíl. „Cvičení má mezinárodní dosah a já jsem rád, že je každým rokem jiné, zajímavější, dynamičtější. Klade obrovské nároky na všechny cvičící a umožňuje díky mezinárodnímu prostředí vzájemné předávání zkušeností a dovedností," uvedl generál Josef Bečvář.

„Scénáře popisují nejrůznější bojové situace, které jsou inspirovány zkušenostmi ze zahraničních operací a také reagují na současné celosvětové hrozby,“ uvedla majorka Denisa Vernerová z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR.  Může se jednat například o boj v zastavěné oblasti, ničení pohyblivých cílů nebo třeba přepadení konvoje vozidel. „V každé epizodě scénáře musí návodčí prokázat, že je schopen správně aplikovat získané znalosti a dovednosti. Situace se rychle mění a návodčí je vystaven stresu a časové tísni. Vše probíhá pod dohledem zkušeného instruktora, který hodnotí výkon každého návodčího,“ poznamenal řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Cvičení ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá a na leteckých základnách a letištích v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích potrvá do 12. září. Do cvičení se letos zapojí i téměř 100 příslušníků aktivní zálohy. Za úkol mají ochranu a zajištění bezpečnosti letiště v Náměšti, zapojí se aktivně i do připravených scénářů v nedalekých Vícenicích.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Armádní generál Josef Bečvář při briefingu Armádní generál Josef Bečvář při briefingu Armádní generál Josef Bečvář…
  • Dynamická ukázka AZ Dynamická ukázka AZ Dynamická ukázka AZ
  • Generál Bečvář při debatě s vojáky fingující nepřátelské síly Generál Bečvář při debatě s vojáky fingující nepřátelské síly Generál Bečvář při debatě s…
  • Náměšťská základna hostí zahraniční techniku Náměšťská základna hostí zahraniční techniku Náměšťská základna hostí…
  • Ochrana důležitého objektu v podání příslušníků Aktivní zálohy Ochrana důležitého objektu v podání příslušníků Aktivní zálohy Ochrana důležitého objektu v…
  • Příslušníci Aktivní zálohy Příslušníci Aktivní zálohy Příslušníci Aktivní zálohy
  • Slovinský bitevník PC-9 Slovinský bitevník PC-9 Slovinský bitevník PC-9
  • Základna cvičení Ample Strike Základna cvičení Ample Strike Základna cvičení Ample Strike


Cvičení Ample Strike navštívil NGŠ AČR armádní generál Josef Bečvář
Autor: J. Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Michal Voska