Armáda se zapojila do cvičení ZÓNA 2017 u elektrárny Dukovany

Autor: Michal Voska

Simulovanou radiační havárií v Jaderné elektrárně Dukovany (JE) odstartovalo plánované cvičení ZÓNA 2017, které prověřilo ochranná opatření a součinnost jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Za armádu se zúčastnil mobilní monitorovací tým z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Havarijní cvičení ZÓNA 2017

Cvičení bylo zaměřeno na ověření funkčnosti nastavených komunikačních procesů mezi jednotlivými složkami. Během cvičení nebyly v areálu elektrárny ani v zóně havarijního plánování JE Dukovany spuštěny výstražné sirény.

K monitorování radiační situace kolem elektrárny slouží monitorovací skupiny elektrárny a také letecká technika ze základny Praha – Kbel. Ta má k dispozici vrtulník Mi-17, v němž jsou umístěna veškerá potřebná čidla měření. Tým z Centra výstrahy zbraní hromadného ničení Hostivice - Břve pak průběžně monitoruje oblast zájmu, tedy okolí elektrárny.

Piloti létali pět hodin v nízké výšce

„Bylo provedeno havarijní monitorování radiační situace v zóně plánování Jaderné elektrárny Dukovany. Letecká skupina prováděla několikahodinový monitoring a veškerá data byla zaznamenávána, vyhodnocována a ve spolupráci se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost byla provedena opatření jako při skutečné havárii. Velký dík patří samozřejmě všem zúčastněným, včetně pilotů, pro které šlo o náročný, více než pětihodinový let v nízké výšce," uvedl nadporučík Jiří Komárek z Centra výstrahy zbraní hromadného ničení Hostivice - Břve, které je součástí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

Pravděpodobnost havárie v Jaderné elektrárně Dukovany, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je díky bezpečnostním systémům, bezpečnému způsobu provozování a pravidelným kontrolám minimalizovaná. Přesto se podle zákona součinnostní cvičení pravidelně opakují.

Poslední podobné cvičení se v okolí elektrárny uskutečnilo v roce 2013. Jeho součástí byly praktické nácviky evakuace a práce hasičských záchranných sborů v terénu. V letošním roce je kromě cvičení ZÓNA 2017 v JE Dukovany plánováno dalších devět havarijních cvičení, v některých případech se jedná o tzv. tajné cvičení, při nichž není předem znám termín ani scénář.

Monitorování radiační situace

Autor: Jakub Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...