Armáda se o víkendu na Dnech NATO představí ve vzduchu i na zemi

Autor: podplukovník Jindřich Plescher

Přípravy na letošní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky finišují. Pro diváky, kteří o tomto víkendu zavítají na letiště Leoše Janáčka v Ostravě, je po oba dny připraven bohatý program letových i pozemních ukázek vojenských a bezpečnostních složek.

Vzdušné síly představí bojové letouny JAS 39 Gripen a L-159 Alca, vrtulníky Mi-24/35, Mi-171 a W3A Sokol, dopravní letouny Airbus A319 CJ, C-295M Casa, L-410 a JAK-40. Letouny Armády České republiky a Centra leteckého výcviku spolu s historickými letadly provedou slavnostní průlet za tónů Smetanovy Vltavy.

Pozemní síly společně s vojáky aktivní zálohy předvedou několik ukázek bojové činnosti. Diváci zhlédnou ukázku jízdních vlastností tanku T-72M4CZ z výzbroje AČR a také československého lehkého tanku LT-38 ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Zajímavé jistě budou ukázky součinnosti pozemních a vzdušných sil AČR a seskok výsadkářů z letounu C-295M Casa.

Hlavním cílem akce je prezentovat veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování obrany státu a bezpečnosti obyvatel.

Letošního ročníku, který je věnovaný stému výročí vzniku samostatného československého státu, se zúčastní zástupci dvaceti zemí. Hlavním partnerským státem je USA.

Program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky 2018 najdete na www.natodays.cz