Armáda převzala pět modernizovaných cisteren na pohonné hmoty ve Štěpánově

Autor: Kpt. Petr Kostelka

Klíče od pěti nových cisternových automobilních plničů CAP-6M1 předal dnes dopoledne příslušníkům 14. pluku logistické podpory z Pardubic a 4. brigády rychlého nasazení ředitel sekce podpory MO generálmajor Jaromír Zůna v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku.

Speciály pro armádní logistiku

Akce se zúčastnil také výkonný ředitel státního podniku VOP CZ Kamil Kučera za dodavatele a za Agenturu logistiky brigádní generál Jaroslav Trakal.

„Účelem nákupu modernizovaných automobilních cisteren je pokračovat v doplňování vševojskových praporů a praporů logistické podpory vojenskými zabezpečovacími vozidly určenými pro přepravu, skladování a doplňování pohonných hmot pozemní vojenské techniky,“ uvedl generálmajor Jaromír Zůna.

Cisternové automobily podle generálmajora Zůny zabezpečí plnění speciálních úkolů logistického zabezpečení bojové činnosti v sestavě účelových uskupení nejen v České republice, ale i v zahraničních operacích. Armáda bude s pořizováním této techniky pokračovat i v dalších letech. Do nákupu cisteren, pojízdných dílen, vyprošťovacích vozidel, jeřábů a další logistické techniky investuje do roku 2021 zhruba tři miliardy korun.

„Jsem rád, že se nám podařilo dodat vozidla v požadovaném termínu i kvalitě. Veřejnost si vozidlo mohla prohlédnout už na konci září na Dni s armádou na Letné v Praze a nyní jsme ho předali armádě k užívání,“ dodal ředitel státního podniku VOP CZ Marek Špok.


  • Vozidlo CAP-6M1 je určené pro doplňování nádrží pozemní motorové techniky a pro přepravu a skladování pohonných hmot.
  • Umožňuje propojení s doplňovanou motorovou technikou a s mobilními i stacionárními prostředky v resortu obrany ČR i v rámci armád států NATO.
  • CAP-6M1 je modernizovaná verze svého předchůdce vozidla CAP-6M, které je již v armádě zavedeno.
  • Vozidlo je vyvinuto na podvozku Tatra 815-7 4x4 s maximální přípustnou hmotností necelých 20 tun. Nástavbu vozidla tvoří jednokomorová cisterna ze slitiny hliníku o objemu 6000 litrů a s objemovým průtokem při výdeji či příjmu 380 litrů za minutu. Objemový průtok při výdeji pistolí činí 150 litrů za minutu.