Armáda České republiky zajišťovala již potřetí přepravu koní Převalského do Mongolska

Autor: Vladimír Marek

Armáda České republiky tak již potřetí ve spolupráci s pražskou ZOO přepravovala tato zvířata do mongolských stepí.

Předchozí dva lety se uskutečnily v červnu 2011 a v červenci 2012. Zatímco první let přistál v Mongolsku na standardní letištní ploše, tentokrát bude přistávat na nezpevněné ploše letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska. A to z toho důvodu, že v opačném případě by zvířata čekal ještě náročný čtyřiadvacetihodinový přesun po zemi.

Na trase uskuteční posádka dvě mezipřistání. Do Kazaně, kam by měla dorazit v devět hodin večer našeho času, budou stroj pilotovat kapitáni Jiří Ulvr a Petr Mázl. Z Kazaně do Novosimbirsku budou pokračovat podplukovník Milan Laniak a major Radim Ulrich. Přistání v Bulgaku bude zajišťovat kapitán Michal Malý. Tam by měl letoun dorazit 2. července zhruba v půl deváté našeho času.

Pak bude ještě klisny čekat cesta autem do národního parku Gobi B, kde by měly být vypuštěny v noci z úterý na středu 3. července do aklimatizační ohrady.

Zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Bohuslav Dvořák zdůraznil, že pro armádní letectvo je tato spolupráce výhodná. Pokud by k ní nedocházelo, musela by poměrně složitě zajišťovat podobný výcvik. Jeho slova potvrdil i velitele 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely plukovník David Klement. „V České republice máme možnost cvičit pouze přistávání na trávě. Jak dokážeme přistávat na nezpevněných plochách, jsme si mohli v posledních dvou letech prověřit během cvičení ve Španělsku. Nejedná se rozhodně o snadnou záležitost. Tato pilotáž přistání je samozřejmě mnohem složitější. Na přistávací dráze se mohou vyskytovat i kameny. Hrozí proražení pneumatiky a mnohé další problémy.“

„Náklady na let, včetně paliva a letištních poplatků, představují zhruba devět set tisíc korun. Což je nesrovnatelně méně, než kdybychom podobnou přepravu realizovali na komerčním základě. Hradíme jí z prostředku získaných prostřednictvím sbírkového fondu, sponzorů a pak také jedné koruny, kterou pro podobné potřeby uvolňujeme z každé vstupenky do našeho zařízení,“ vysvětlil ředitel pražské ZOO Miroslav Bobka a poděkoval armádě za velmi dobrou spolupráci.