Ani v Litvě vojáci nezapomínají na zraněného kamaráda. Věnovali mu pochod

Autor: kapitán Daniel Waclawek, kaplan rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017

Vojáci rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017 v pátek 3. února podpořili kamaráda a současně novodobého válečného veterána desátníka Lukáše Hirku 40kilometrovým pochodem na trase Šventoji – Palanga – Klaipeda. Hirka byl před čtyřmi roky těžce zraněn během mise v Afghánistánu.


Vojáci rotního úkolového uskupení na pobřeží Baltského moře

Vojáci rotního úkolového uskupení na pobřeží Baltského moře

„Líbilo se mi, že jsme tuto akci věnovali novodobému válečnému veteránovi. Pochod měl díky tomu pro mě hlubší smysl. I když desátníka Lukáše Hirku osobně neznám, přeji mu, aby se operace, která ho v únoru čeká, povedla,“ říká četař Matěj Rejman ze 141. zásobovacího praporu 14. pluku logistické podpory. I tento útvar vyslal vojenské profesionály do rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017, jehož organizační jádro tvoří převážně příslušníci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Pochod zahájila jednotka nástupem na zamrzlé pláži. Vojáci se telefonicky spojili s Lukášem Hirkou, příslušníkem 72. mechanizovaného praporu, který byl 7. září 2012 těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu. Desátník Hirka, přezdívaný Hiro měl z telefonátu svého bývalého velitele kapitána Miroslava Maixnera i z celého pochodu velikou radost a všem jeho účastníkům popřál hodně zdaru.

Velká část vojáků rotního úkolového uskupení zná desátníka Lukáše Hirku osobně ze společného působení v rámci 10. provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu.