Americký kaplan navštívil Generální štáb AČR

Autor: major Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Ve dnech 23. až 25. srpna 2010 je na pracovní návštěvě v České republice plukovník Brian Van Sickle, kaplan Velitelství sil USA v Evropě (USEUCOM).

Spolu s hlavním kaplanem AČR podplukovníkem Janem Kozlerem zhodnotili stav příprav Mezinárodní konference hlavních kaplanů států NATO a zemí Partnerství pro mír (PfP), která se v Praze uskuteční v únoru příštího roku.

Plukovníka Van Sickleho v rámci jeho pobytu v České republice krátce přijal i první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky brigádní generál Miroslav Žižka. Při rozhovoru spolu generál Žižka a plukovník Sickle probírali nejen záležitosti týkající se přípravy nadcházející konference, ale především dlouze diskutovali otázky vlastního působení kaplanů v armádě, pomoci vojákům a jejich rodinám v nelehkých situacích spojených s výkonem služby, nasazení vojáků v zahraničních operacích i problematiku obecného vzdělávání a péče o vojáky.

Generál Žižka při této příležitosti vyjádřil přesvědčení, že práce kaplanů je v armádě velmi prospěšná a podělil se i o vlastní zkušenosti z přímé spolupráce s nimi ať již z titulu své nynější funkce či v rámci dřívějšího působení například během zahraniční mise na území Bosny. Na samý závěr pak generál Žižka předal plukovníku Sicklemu pamětní minci.