Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Alianční chemičtí specialisté cvičili v libereckých kasárnách

Alianční chemičtí specialisté cvičili v libereckých kasárnách

19.5.2017 • Ve dnech od 9. do 19. května se v Kasárnách 6. října v Liberci a na Posádkovém cvičišti chemického vojska Tisá uskutečnil Yellow Cross 2017. Šlo o cvičení česko-britského velitelství brigády radiační, chemické a biologické ochrany (BRCHBO) pro Spojenecký sbor rychlé reakce (ARRC).

Každý den probíhalo několik briefingů, kde štáb obhajoval své návrhy řešení incidentů
Každý den probíhalo několik briefingů, kde štáb obhajoval své návrhy řešení incidentů

Výcviku se zúčastnili příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce a specialisté spojovacího vojska z Lipníku nad Bečvou. Do cvičení chemických specialistů, které se pravidelně koná od roku 2005, se zapojili i vojáci z Itálie, Litvy, Kanady, Polska, Velké Británie, Norska a USA.

Česko-britské velitelství, které je součástí libereckého pluku, patří také do společného sboru rychlé reakce NATO se sídlem v Gloucestershire ve Velké Británii. Jeho hlavním úkolem je zabezpečit ochranu proti zbraním hromadného ničení v prostoru případné operace sboru.

Cvičení v libereckých kasárnách začalo vybudováním místa velení. To vojáci vybavili řadou sofistikované výpočetní a spojovací techniky. Roli přidělené odborné jednotky sehrál štáb a určené prvky 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který je zařazen do sil rychlé reakce NATO (NRF). Tyto jednotky ale operovaly na chemickém cvičišti Tisá 20 kilometrů za Děčínem.

Poprvé testovali online videopřenos

„Poprvé tu byl představen a testován online videopřenos mezi odběrovým týmem plnícím odborný úkol a místem velení pomocí základních rádiových prostředků vojáka, včetně zaznamenávání a zobrazování aktuální polohy do operačně taktického zákresu v řídícím štábu,“ vysvětlil náčelník štábu velitelství BRCHBO major Rostislav Havelka.

Náčelník štábu libereckého pluku podplukovník Karel Navrátil zase shrnul, co bylo cílem cvičení. „Chtěli jsme prověřit připravenost brigád česko-britského velitelství pro operační nasazení na podporu úsilí armádního sboru v bojové operaci a také prověřit připravenost vybraných jednotek, které jsou zařazené do úkolového uskupení sil rychlé reakce NATO a určené k plnění odborných úkolů v pohotovostním období,“ řekl Karel Navrátil.

Mimo jiné cvičení prověřilo součinnost zmíněného velitelství s nadřízeným stupněm, schopnost štábu udržet přehled o situaci při sledování vysokého objemu dat operačního a zpravodajského charakteru, operační plánování včetně logistické podpory a především umění štábu řídit a koordinovat činnosti podřízených jednotek.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Řídící mezinárodní štáb cvičení Řídící mezinárodní štáb cvičení Řídící mezinárodní štáb…
  • Porada nad mapou, hledají se varianty řešení incidentu v prostoru operace Porada nad mapou, hledají se varianty řešení incidentu v prostoru operace Porada nad mapou, hledají se…
  • Každý den probíhalo několik briefingů, kde štáb obhajoval své návrhy řešení incidentů Každý den probíhalo několik briefingů, kde štáb obhajoval své návrhy řešení incidentů Každý den probíhalo několik…
  • Rozvinuté místo velení cvičícího česko-britského velitelství brigády radiační, chemické a biologické ochrany pro Spojenecký sbor rychlé reakce v posádce Liberec Rozvinuté místo velení cvičícího česko-britského velitelství brigády radiační, chemické a biologické ochrany pro Spojenecký sbor rychlé reakce v posádce Liberec Rozvinuté místo velení…

Autor: 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany