Aliance inaugurovala nasazení sil Posílené předsunuté přítomnosti na území Lotyšska

Autor: plukovník Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Na základně Ādaži nedaleko Rigy se v pondělí 19. června konal inaugurační ceremoniál k nasazení aliančních sil Posílené předsunuté přítomnosti (eFP) na území Lotyšska. Zúčastnil se jej 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun společně s prezidentem Lotyšska Raimondsem Vējonisem, Generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a dalšími významnými hosty.

Aliance inaugurovala nasazení sil Posílené předsunuté přítomnosti na území Lotyšska

Do sil eFP BG (Enhanced Forward Presence Battlegroup) se Česká republika plánuje zapojit v roce 2018 a to vysláním dvou uskupení v celkovém počtu do 290 vojáků. Na 250 jich bude určeno do uskupení vedeného Německem v Litvě a 40 zamíří do uskupení vedeného Kanadou právě v Lotyšsku. Mandát k vyslání těchto jednotek je v současné době připraven k projednání v Parlamentu České republiky.
 
„Pobaltské státy vnímají nasazení sil eFP jako velmi důležitý signál alianční jednoty a vzájemné solidarity. Během všech diskuzí jsem tak měl možnost se přesvědčit, jaký význam je přisuzován našemu zapojení. To je oceňováno nejen ze strany hostitelských zemí a vedoucích států jednotlivých uskupení, ale i celkově v rámci NATO,“ konstatoval po setkání generálporučík Jiří Baloun a doplnil: „My v současné době intenzivně pracujeme na přípravě jednotek určených k vyslání. Pro německé uskupení se bude jednat o mechanizovanou rotu na vozidlech Pandur a pro kanadské uskupení o minometnou četu.“ 
 Posílená předsunutá přítomnost (Enhanced Forward Presence, eFP)

eFP je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO. Spočívá v ustavení čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu, po jednom v každé zemi: v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Jednotlivá uskupení nabývají svých operačních schopností v průběhu roku 2017.