Aktivní zálohy z Těchonína budou střídat profesionály ve specializované nemocnici

Autor: kpt. Tomáš Gröger

Další Den otevřených dveří pro zájemce o vstup do aktivní zálohy Odboru biologické ochrany Těchonín Vojenského zdravotního ústavu Agentury vojenského zdravotnictví se uskutečnil 21. října. Tuto příležitost využilo přes třicet zájemců včetně nových příslušníků aktivní zálohy. Ti přijeli diskutovat a předávat poznatky, které zatím načerpali jen na výcviku specialistů u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově.

Odbor biologické ochrany Těchonín představuje vrcholný článek komplexního systému biologické ochrany AČR. „Záložníci jsou předurčeni k práci ve specializované infekční nemocnici (SIN) Odboru biologické ochrany Těchonín (OBO) a budou sloužit k doplnění a vystřídání profesionálů Agentury vojenského zdravotnictví při ostré aktivaci této nemocnice,“ řekl kapitán Tomáš Gröger, vedoucí důstojník a koordinátor pro zájemce o službu v aktivní záloze OBO Těchonín.

Poznamenal, že letos od 20. listopadu do 1. prosince je čeká pravidelné vojenské cvičení. V prvním týdnu se budou školit, ve druhém týdnu připravovat právě na aktivaci specializované nemocnice. „V podstatě zde budou fungovat jako zdravotnický personál kterékoliv civilní nemocnice s tím rozdílem, že budou pracovat ve specifických podmínkách. Odbornost si přináší už z civilního sektoru,“ vysvětlil kapitán Tomáš Gröger.

Nemocnice v Těchoníně je specifická v tom, že díky vysokému stupni biologického zabezpečení zamezí šíření infekce do další populace.

Zapsáno 91 záložníků

V ideálním případě by v aktivní záloze v Těchoníně mělo sloužit 135 lidí. V současné době je v tabulkách na služebních místech zapsáno 91 záložníků, kteří už dostali i povolávací rozkaz na zmíněné listopadové plánované vojenské cvičení. Dalších deset nováčků je v rekrutačním procesu a v únoru na Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově nastoupí Kurz základní přípravy – specialista, který bude trvat dva týdny. Po výcviku budou i tito absolventi povoláni ke druhému plánovanému vojenskému cvičení, které se uskuteční příští rok v květnu.

I když je už obsazeno téměř 72 procent služebních míst v aktivní záloze, stále ještě místa zbývají. Podle kapitána Tomáše Grögera jsou potřeba hlavně sanitáři, u nichž je požadovaný akreditovaný kurz sanitář, dále lékaři intenzivní péče (minimálně se základním kmenem a praxí na JIP, ZZS či ARO), dále atestovaní lékaři z intenzivní péče či urgentní medicíny, lékař na oddělení mikrobiologie a zdravotní laboranti se specializací v mikrobiologii.


  • Aktivní záloha Odboru biologického ochrany Těchonín Vojenského zdravotního ústavu Agentury vojenského zdravotnictví je nesmírně specifickým prvkem aktivní zálohy jako takové. Na zájemce o službu v ní jsou kladeny velmi vysoké specifické požadavky.
  • Jedná se například o lékařský personál, nelékařský zdravotnický personál určený pro oddělení zabezpečení příjmu nízkoprahových nákaz, oddělení dočasné hospitalizace či oddělení intenzivní péče.
  • Jsou zde místa také pro laboranty pracovišť biochemické, hematologické a mikrobiologické diagnostiky či farmaceuty, ale také třeba řidiče či kuchaře. Také oni projdou základním vojenským výcvikem určeným pro zájemce o službu v jednotkách AZ. Na rozdíl od ostatních však budou mít tento vševojskový výcvik zkrácený a naopak se budou intenzivně věnovat odbornému výcviku přímo s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví u OBO Těchonín.