8. jednotka během působení na Sinaji přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu

Autor: tisková a informační důstojnice kpt. Zuzana Špačková

Po šesti měsících se zpět do České republiky vrátilo patnáct vojáků 8. letecké jednotky CASA, kteří na Sinajském poloostrově působili v rámci pozorovatelské mise MFO (Multinational Force and Observers). Vojenský letoun CASA C-295 s nimi na palubě přistál na vojenském letišti v Praze Kbelích ve středu 15. listopadu.

8. jednotka mise MFO na Sinaji ukončila své působení

Letecká jednotka zabezpečuje monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí a přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi dle požadavku MFO. Konkrétně 8. letecká jednotka CASA během svého půlročního působení ve prospěch mise MFO přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu. Ve vzdušném prostoru letci strávili 300 letových hodin. Na jejich práci v zahraniční operaci bude dalších šest měsíců navazovat 9. letecká jednotka.

„Nesmírně si cením práce našich pilotů a technického personálu, která je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise MFO. Zasloužené uznání sklízí nejen letoun CASA, ale zejména naše posádky díky dobrému výcviku a profesionálnímu a zodpovědnému přístupu. Věřím, že si naše posádky udrží tento kredit i nadále,“ řekl velitel letecké základny plukovník David Klement.


  • Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky.
  • Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO 2. října 2013, následně potom tak učinily obě komory Parlamentu ČR.
  • Letoun CASA působí na Sinajském poloostrově od 4. listopadu 2013. V současné době tak na Sinaji působí celkem 18 českých vojáků, 3 ve štábu mise MFO a 15 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA.
  • 8. letecká jednotka CASA úkolového uskupení Armády České republiky MFO Sinaj sloužila pod velením kapitána Víta Maliny, velitele 1. roje 242. transportní a speciální letky 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích.
  • Po pěti dnech zaslouženého volna se letci vrátili zpět do pracovního procesu na kbelské základně.