Armáda » Informační servis » Zpravodajství » 8. jednotka během působení na Sinaji přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu

8. jednotka během působení na Sinaji přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu

21.11.2017 • Po šesti měsících se zpět do České republiky vrátilo patnáct vojáků 8. letecké jednotky CASA, kteří na Sinajském poloostrově působili v rámci pozorovatelské mise MFO (Multinational Force and Observers). Vojenský letoun CASA C-295 s nimi na palubě přistál na vojenském letišti v Praze Kbelích ve středu 15. listopadu.

Vojenský letoun CASA C-295 během svého působení přepravil 4123 osob a 108 tun materiálu
Vojenský letoun CASA C-295 během svého působení přepravil 4123 osob a 108 tun materiálu

Letecká jednotka zabezpečuje monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí a přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi dle požadavku MFO. Konkrétně 8. letecká jednotka CASA během svého půlročního působení ve prospěch mise MFO přepravila 4123 osob a 108 tun materiálu. Ve vzdušném prostoru letci strávili 300 letových hodin. Na jejich práci v zahraniční operaci bude dalších šest měsíců navazovat 9. letecká jednotka.

„Nesmírně si cením práce našich pilotů a technického personálu, která je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise MFO. Zasloužené uznání sklízí nejen letoun CASA, ale zejména naše posádky díky dobrému výcviku a profesionálnímu a zodpovědnému přístupu. Věřím, že si naše posádky udrží tento kredit i nadále,“ řekl velitel letecké základny plukovník David Klement.


  • Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky.
  • Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO 2. října 2013, následně potom tak učinily obě komory Parlamentu ČR.
  • Letoun CASA působí na Sinajském poloostrově od 4. listopadu 2013. V současné době tak na Sinaji působí celkem 18 českých vojáků, 3 ve štábu mise MFO a 15 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA.
  • 8. letecká jednotka CASA úkolového uskupení Armády České republiky MFO Sinaj sloužila pod velením kapitána Víta Maliny, velitele 1. roje 242. transportní a speciální letky 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích.
  • Po pěti dnech zaslouženého volna se letci vrátili zpět do pracovního procesu na kbelské základně.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • 8. jednotka mise MFO přilétla ze Sinaje po půl roce zpět do České republiky 8. jednotka mise MFO přilétla ze Sinaje po půl roce zpět do České republiky 8. jednotka mise MFO přilétla ze…
  • Na Sinaji působilo patnáct vojáků. Nyní bude jejich pracovní proces pokračovat na kbelské základně Na Sinaji působilo patnáct vojáků. Nyní bude jejich pracovní proces pokračovat na kbelské základně Na Sinaji působilo patnáct…
  • Vítání na kbelské základně Vítání na kbelské základně Vítání na kbelské základně
  • Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009 Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009 Česká republika se na Sinajském…

Autor: tisková a informační důstojnice kpt. Zuzana Špačková