Armáda » Informační servis » Zpravodajství » 4. zasedání řídícího výboru MATC hodnotilo činnost výcvikového centra

4. zasedání řídícího výboru MATC hodnotilo činnost výcvikového centra

10.4.2017 • 5. dubna, na zasedání řídícího výboru se Mezinárodní centrum leteckého výcviku (MATC) mohlo pochlubit výcvikem prvních českých pilotů na vrtulníku Bell 206B v Chorvatsku.

Účastníci jednání 4. zasedání řídícího výboru MATC
Účastníci jednání 4. zasedání řídícího výboru MATC

Dne 5. dubna se konalo v prostorách Mezinárodního centra leteckého výcviku ve Vyškově 4. zasedání jeho řídícího výboru. Vedle zástupců signatářských států MATC - České republiky, Chorvatska, Maďarska a Slovenska - se zasedání zúčastnili zástupci z organizací SOCEUR a JAPCC, které aktivity MATC podporují. Českou republiku zastupoval velitel vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta a další zástupci ministerstva obrany a MATC.

Ředitel MATC plukovník gšt. Miroslav Jenčík (Multinational Aviation Training Centre) oznámil řídícímu výboru, že centrum splnilo jednu z podmínek o začlenění MATC do struktur NATO, tedy dosáhlo počátečních operačních schopností (Initial Operational Capability).

Dále řídící výbor vyhodnotil realizované kurzy a výcvik, který MATC koordinuje. V této souvislosti velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta vyzdvihl dva české piloty z 22. základny vrtulníkového letectva, kteří prošli ve dnech 21. října 2016 až 28. února 2017 výcvikem na chorvatské základně Zadar-Zemunik. Společně s ředitelem MATC a zástupci chorvatských vzdušných sil pak poručíkům Pavlu Hernovi a Michalu Krejčiříkovi předal certifikační osvědčení o výcviku na vrtulníku Bell 206B.

Výcvik českých pilotů v zahraničí

Generál Šebesta poděkoval chorvatské straně za umožnění tohoto výcviku a nastínil možnosti další spolupráce v oblasti výcviku leteckého personálu v rámci MATC. Na závěr této události velitel Vzdušných sil podotkl, že tento výcvik v gesci MATC byl historicky prvním výcvikem českých pilotů vrtulníků v zahraničí.

V současnosti probíhá na MATC kurz operační angličtiny pro palubní střelce a chystá se kurz operační angličtiny pro letecký technický personál. Proběhl a nadále se plánuje společný výcvik taktických pilotů hotovostních systémů, GCI-pozemních radarových návodčích a dalších leteckých specialistů v operacích Air-to-Air a Air-to-Ground či kurz pro specialisty JTAC v taktickém simulačním centru 86. letecké základny Szolnok v Maďarsku.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Předání certifikátů pilotům por. Ing. Pavolovi Hernovi a por. Ing. Michalu Krejčiříkovi Předání certifikátů pilotům por. Ing. Pavolovi Hernovi a por. Ing. Michalu Krejčiříkovi Předání certifikátů pilotům…
  • Generálmajor Jaromír Šebesta předal pilotům certifikáty o úspěšném ukončení výcviku Generálmajor Jaromír Šebesta předal pilotům certifikáty o úspěšném ukončení výcviku Generálmajor Jaromír Šebesta…
  • Předání certifikátů pilotům por. Ing. Pavolovi Hernovi a por. Ing. Michalu Krejčiříkovi plukovníkem chorvatského letectva Mato Mikičem Předání certifikátů pilotům por. Ing. Pavolovi Hernovi a por. Ing. Michalu Krejčiříkovi plukovníkem chorvatského letectva Mato Mikičem Předání certifikátů pilotům…
  • Účastníci jednání 4. zasedání řídícího výboru MATC Účastníci jednání 4. zasedání řídícího výboru MATC Účastníci jednání 4.…

Autor: podplukovník Jan Dubec